بیانیه گام دوم انقلاب چشم‌اندازی برای آینده ملت است

مشهد-ایرنا- معاون علمی آستان قدس رضوی گفت: بیانیه گام دوم انقلاب مشخص کننده مسیر حرکت برای آینده ملت است که حاصل سال‌ها تجربه مقام معظم رهبری در مدیریت انقلاب است از این رو بیانیه گام دوم انقلاب و تبیین آن اهمیت بسیاری دارد.

محمد مهدی‌نژاد نوری در نخستین نشست از سلسله نشست‌های علمی ترویجی بیانیه گام دوم انقلاب که با موضوع "بررسی مبانی نظری و عملی حاکم بر بیانیه گام دوم" روز سه شنبه در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد به تبیین مراحل پیاده‌ سازی بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت و افزود: یکی از ویژگی‌های بیانیه گام دوم انقلاب چشمانداز سازی است چرا که در مدیریت راهبردی یک کشور، یک مجموعه در ابتدا باید چشم انداز مناسب داشته باشد.

وی ادامه داد: در یک مدیریت راهبردی باید با داشتن تفکر راهبردی بتوان یک برنامه راهبردی ارائه داد تا خط مشی اصلی در تحقق اهداف مشخص شود که این خط مشی در بیانیه گام دوم انقلاب تبیین شده است.

معاون علمی آستان قدس رضوی محیط شناسی را از دیگر ویژگی‌های بیانیه گام دوم انقلاب ذکر و بیان کرد: محیط شناسی نیاز به فهم دارد و اگر بخواهیم به تمدن سازی نوین اسلامی دست یابیم باید با در نظر گرفتن تجارب گذشته، به محیط شناسی حال و آینده بپردازیم.

مهدی نژاد افزود: تحلیل شرایط گذشته در نظام جمهوری اسلامی ایران نیاز به بهره‌گیری از مبانی نظری و علمی دارد و در مدیریت راهبردی، دو مرحله "فرمول سازی" و "پیاده‌ سازی" وجود دارد که در بیانیه گام دوم انقلاب بخش نخست به مرحله اجرایی رسیده اما مرحله دوم، هنوز عملیاتی نشده است.

وی با اشاره به اهمیت نظارت و کنترل در مدیریت راهبردی ادامه داد: چرخه یادگیری مستمر شامل مطالعه، طراحی، اجرا، آزمایش و تنظیم است لذا بیانیه گام دوم انقلاب، سند چشم انداز و ابزار مدیریت راهبردی است که باید آن در قالب برنامه‌های زمان‌دار پنج ساله، ۱۰ ساله و ۲۰ ساله تدوین و به قانون تبدیل کرد.

مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، الهام گرفته از آموزه‌های قرآن و نهج البلاغه است.

حجت الاسلام مهدی شریعتی تبار افزود: رهبر معظم انقلاب علاوه بر احاطه کامل نسبت به قرآن کریم، شناخت عمیقی از نهج البلاغه دارند و بیانیه گام دوم انقلاب را مبتنی بر آموزه‌های این دو کتاب تدوین کردند.

وی ادامه داد: صدور بیانیه راهبردی و ارسال پیام‌های مهم تاریخی در برهه‌های حساس از تاریخ یک ملت، رسالتی است که رهبران بر عهده داشته و دارند و همان طور که نبی مکرم اسلام (ص) و امام علی (ع) با صدور بیانیه‌های متعدد مسیر صحیح حرکت مسلمین را مشخص کردند رهبر معظم انقلاب نیز در بیانیه گام دوم انقلاب مسیر حرکت جامعه را در سالهای آینده تعیین کردند.

رئیس سازمان بسیج ادارات و کارکنان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تولید محتوای مکتوب و شفاهی در باب بیانیه گام دوم انقلاب برای اساتید حلقه‌های معرفتی حرم مطهر رضوی، حلقه های صالحین مساجد و ادارات و اقشار مختلف ضروری است.

سرهنگ سید جواد کمالی با اشاره وجود ۱۸ قشر در بسیج از جمله دانش آموزان، دانشجویان و مهندسان افزود: تبیین اهداف بیانیه گام دوم انقلاب برای هر کدام از این اقشار از طریق مطالب جدید و تخصصی که در این نشست‌ها حاصل می‌شود می‌تواند منشا خیر و برکت زیادی در جامعه باشد.

عضو هیات اندیشه ورز بسیج آستان قدس رضوی نیز در تبیین اهداف برگزاری این نشست گفت: هیات اندیشه ورز با محوریت بسیج در برخی نهادها با اتخاذ رویکردی جدید حدود یک سال است که راه‌اندازی شده که برگزاری نشست‌های علمی - ترویجی "گام دوم در مسیر اجرایی شدن" در همین راستاست که قرار است این نشست‌ها استمرار یابد.

آرش ضیائی افزود: سلسله نشست‌های علمی - ترویجی بیانیه گام دوم انقلاب به دنبال واکاوی الزامات و اقتضائات اجرایی شدن بیانیه گام دوم انقلاب در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این نشست‌ها تبیین دقیق‌تر بیانیه گام دوم انقلاب، بررسی شیوه‌های اجرایی شدن آن و دستیابی به فهم منظومه وار از نسبت آستان قدس رضوی با این بیانیه در مسیر اجرایی شدن آن است.

عضو هیات اندیشه ورز بسیج آستان قدس رضوی با بیان این که برگزاری این سلسله نشست‌ها در ۹ برنامه و به صورت میزگرد علمی و کرسی های علمی- ترویجی تا دهه فجر امسال پیش بینی شده است گفت: در این ۹ برنامه، بسیج اساتید، بسیج کارمندان، بسیج دانشجویی و بسیج طلاب استان به همراه دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، اداره پاسخگویی حرم مطهر رضوی و حوزه علمیه خراسان همراهی و مشارکت خواهند داشت.

ضیائی افزود: مراسم اختتامیه این سلسله نشست‌ها در قالب همایشی سراسری طی دهه فجر امسال برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =