وزیر دفاع آمریکا: ترکیه سد راه ناتو نشود

تهران – ایرنا – وزیر دفاع آمریکا با رد تروریست بودن شبه نظامیان کرد سوریه، از ترکیه خواست تا جلوی برنامه های دفاعی ناتو در کشورهای حوزه بالتیک و لهستان را نگیرد و بر مسائل کلان تمرکز کند.

مارک اسپر در گفت و گویی اختصاصی که امروز در تارنمای خبرگزاری رویترز منتشر شد، گفت: پیام ما به ترکیه آن است که لازم است تا آن برنامه های دفاعی را پیش ببریم و نمی توانیم به دلیل نگرانی های آنها معطل شان نگه داریم.

وی افزود: اتحاد و آمادگی ناتو بدان معناست که شما بر مسائل کلان یعنی آمادگی ناتو تمرکز کنید. علاوه بر این تمامی اعضا (ناتو) تمایلی به توافق با دستور کار ترکیه نداشته و موارد مورد نظر آنان را تهدید نمی دانند.

به نوشته رویترز، برای بهبود نیروی دفاعی چهار کشور عضو لهستان، استونی، لتونی و لیتوانی در برابر تهدیدهای روسیه نیاز به موافقت تمام ۲۹ کشور عضو است.

ترکیه از ناتو می خواهد که به صورت رسمی شبه نظامیان کرد سوریه (ی پ گ) را که بخش اصلی نیروهای تحت حمایت آمریکا را تشکیل می دهند، تروریست بنامد. آنکارا خشمگین از حمایت اعضای ناتو از این گروه هنوز با طرح های دفاعی چهار کشور مذکور موافقت نکرده است.

اسپر با رد این احتمال که واشنگتن "ی پ گ" را برای رهایی از بن بست کنونی تروریست بنامد، گفت: ما بر مواضع خود خواهیم بود و معتقدم که ناتو نیز چنین خواهد کرد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز و فردا در شرایطی با برگزاری نشست سران کشورهای عضو به میزبانی واتفورد انگلیس، به استقبال هفتادمین سالگرد تاسیس این ائتلاف نظامی می‌رود که اختلاف های میان اعضا به نحو بی سابقه ای بالا گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =