۷۳ سازه غیرمجاز در عرصه‌های کشاورزی خراسان شمالی تخریب شد

بجنورد- ایرنا- ۳۶۹ فقره ساخت و ساز غیرمجاز امسال در زمین‌های کشاورزی خراسان شمالی شناسایی و نسبت به تخریب و برچیده شدن ۷۳ فقره آن اقدام شد.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: از مجموع این تعداد ساخت و ساز غیرمجاز و تغییر کاربری زمین های کشاورزی، برای ۲۷۴ فقره در حین انجام کار ساخت، دستور توقف و قلع و قمع صادر شده بود.

محمدباقر منتظری اظهار داشت: بیشترین قلع و قمع در اراضی کشاورزی استان با ۳۰ مورد مربوط به شهرستان بجنورد بود و عمده این تغییر کاربری‌ها به عنوان ساخت خانه کارگری، واحد مسکونی، ویلا و حتی دیوارکشی پیرامون زمین صورت گرفته بود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: متاسفانه هم اکنون فرهنگ نادرست تبدیل باغ به تفرجگاه در برخی از مناطق روستایی و گردشگری استان نیز باب شده است و حال آنکه یکپارچگی اراضی کشاورزی باید حفظ شده و از تکه تکه کردن و تغییر کاربری آن جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: متاسفانه بر اثر اجرای قانون ارث، زمین های کشاورزی به تکه های کوچک تبدیل می شود که این امر زمین های کشاورزی را کوچک و کوچک تر می کند، در حالی که کوچک شدن زمین موجب غیراقتصادی شدن حوزه کشاورزی شده و برخی از بهره برداران را تنها به استفاده از آن برای ایجاد فضایی به منظور تفریح و تفرج سوق می دهد.

وی افزود: افرادی که می خواهند در زمین کشاورزی تغییر و تبدیل انجام دهند باید با مراجعه به جهاد کشاورزی کسب مجوز کرده و یا با شماره ۱۳۱ تماس بگیرند تا اقدام آنان منجر به قلع و قمع سازه هایشان نشود.

استان خراسان شمالی با ۸۲ هزار بهره بردار ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که ۱۱ درصد گستره استان را تشکیل می دهد به طوری که هر کشاورز تنها ۳.۵ هکتار زمین برای کشت و کار دارد اما همین میزان زمین هم یکپارچه نیست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =