استفاده از تجربه‌های بین‌المللی برای ارتقای سلامت سالمندان ضروری است

شاهرود - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان این که در شرایط کنونی برقراری ارتباط با مجامع علمی بین‌المللی دشواری‌هایی دارد، گفت: با این همه، استفاده از تجربه دانشمندان و دانشگاه‌های خارجی برای ارتقای سلامت سالمندان کشور ضروری است.

رضا چمن سه شنبه در  نشست مشترک با چند تن از متخصصان طب سالمندی فرانسه افزود:  باید برای استفاده از تجربه های بین المللی در عرصه های گوناگون برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کرد.

 وی ادامه داد: برای پویایی بیشتر دانشگاه علوم پزشکی شاهرود تعامل با مراکز علمی ضروری بوده و باید از تجارب بین المللی برای ارتقای سلامت و دانش پزشکی و افزایش کیفیت مراقبت مردم بهره جست ، اگر چه سختی های زیادی در برقراری ارتباط بین المللی وجود دارد.
چمن گفت : یکی از تلاش ها برای بین المللی سازی برگزاری همایش بین المللی با مشارکت دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی کشورهای مختلف با محوریت گیاهان دارویی است.

  وی با بیان این که این همایش سال آینده برگزاری می شود، افزود: باید به وضع موجود بسنده نکرده و برای ارتقای سطح دانش پزشکی تلاش شود، عزم عمومی و حمایتی که از سوی مردم وجود دارد پاس داشته و در راستای توسعه عرصه های پژوهشی، آموزشی و ارتقا خدمات به مردم تلاش شود و دانشگاهیان با افق بلندتری در این همایش شرکت کنند. رییس دانشگاه علوم پزشمی شاهرود ، موضوع سالمندی در ایران را یکی از محورهای مهم پژوهشی خواند و گفت: کشور با شیب ملایمی سالمندی را تجربه می کند و شتاب سالمندی در شاهرود بیشتر از میانگین کشوری است ، باید شرایط سالمندی و بیماری های مربوط به این دوره را مدیریت کرد.

  چمن گفت: کشورهایی مانند فرانسه بیش از سه دهه است که سالمندی را تجربه کردند و تجارب آن ها برای ما ارزشمند است.در کشور ما در حوزه سالمندی چالش هایی وجود دارد، برای همه گروه ها خدمات خوب مراقبتی داریم اما در حوزه سالمندی فرانسوی ها تجربه های خوبی دارند که باید بهره ببریم. 
وی ادامه داد : در قرآن به تکریم والدین و سالمندان تاکید شده، بنابراین همچنان که بخش بیمارستانی و کلینیک برای اطفال داریم برای سالمندان هم باید داشته باشیم تا به این تکریم جامه عمل بپوشانیم.

در استان سمنان 2 دانشگاه علوم پزشکی در شهرستان های سمنان و شاهرود فعال است.
دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بیش از50 درصد وسعت استان سمنان را در محدوده 2 شهرستان شاهرود و میامی زیر پوشش خود دارد .
دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از سال 52 با عنوان آموزشگاه بهیاری کار خود را آغاز کرد، در سال 61 به دانشکده مامایی و پرستاری و در سال 71 به دانشکده علوم پزشکی ارتقاء یافته است. مجموعه کنونی از اسفند 86 با عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود در حال فعالیت است.
این دانشگاه هم اکنون دارای یکهزار و 700 دانشجو در 9 رشته کارشناسی، 6 رشته کارشناسی ارشد و پنج رشته دکترای تخصصی است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط