سیاه چادر در بهمئی احیا می‌شود

یاسوج - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهمئی با اشاره به اینکه این شهرستان یکی از خواستگاه‌های تولید سیاه چادر عشایری در کهگیلویه وبویراحمد است گفت: این دست بافته با حمایت از بافندگان احیا می‌شود.

مجتبی صلاحی نژاد روز سه شنیه در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: خانوارهای زیادی در منطقه رود تلخ بهمئی وجود دارد که کار سیاه چادر بافی را از گذشته های دور تاکنون انجام می دهند.

وی بیان کرد: در این‌ منطقه ۳۰ خانوار شناسایی شده که با برنامه‌ریزی کار بافت سیاه چادر را آغاز خواهند کرد.

صلاحی نژاد تصریح کرد: به زودی نیز برای دریافت تسهیلات کارت مجوز بافت سیاه چادربرای آنها صادر می‌ شود.

وی گفت: استان‌های چهارمحال و بختیاری، فارس و خوزستان برای استفاده از سیاه چادر این شهرستان نیز درخواست بافت ارائه دادند.

صلاحی نژاد تصریح کرد: عشایر به مقتضیات زندگی کوچ نشینی و رمه گردانی خود از نوعی مسکن متحرک استفاده می‌کنند که به گویش محلی به آن بهون یا سیاه چادر بافی می‌گویند.

بهون نوعی دستبافته  که توسط خود عشایر و از موی بز سیاه بافته و جنبه خود مصرفی نیز دارد.

بهون در زبان عشایری هم به معنای شکل فیزیکی آن و هم به فضای ایجاد شده به عنوان یک واحد مسکونی بکار برده می‌شود و یکی از مهمترین نیازهای عشایر به حساب می‌آید.
 سیاه چادرها به دست زنان زحمتکش ایل بافته می شود.

سیاه چادر را می‌توان در تابستان به سبک خاص و به صورت یک سرسرا و تالار برافراشت و در زمستان با تغییر و جا به جایی تیرک‌ها، طوری برپا کرد که در برابر باد و باران و طوفان شدید مقاومت کند.

مساحت چادرهای سیاه بین ۱۵ تا ۲۰ متر مربع است که در فصل زمستان به علت سردی هوا، مساحت چادر را کمتر در نظر می‌گیرند و با خم کردن پایه‌ها، ارتفاع چادر را کم می‌کنند.

جمعیت عشایری شهرستان بهمئی یکهزارو ۱۸۰ خانوار با جمعیتی بالغ بر شش هزارو ۷۳۰ نفر است.

شهرستان بهمئی با جمعیتی حدود ۳۸ هزار نفر به مرکزیت شهر لیکک در فاصله ۳۰۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

۱۰ درصد از جمعست عشایری بهمئی نیز عشایر اشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =