۳۰۰ دامغانی به بیماری سالک مبتلا هستند

سمنان-ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان دامغان گفت: حدود ۳۰۰ نفر از شهروندان این شهرستان به ویژه در روستاها به بیماری زخم سالک مبتلا شده‌اند.

بهراد پورمحمدی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: مراحل درمان افراد مبتلا به زخم سالک به صورت رایگان و متمرکز در مرکز خدمات درمانی قمربنی هاشم (ع) دامغان انجام می‌شود. 
وی ادامه داد: ۳۵ درصد از بیماران مبتلا به سالک در دامغان به‌صورت سرمادرمانی یا کرایوتراپی و ۶۵ درصد به روش سامانه‌ای و تزریق آمپول گلوکانتیم درمان شدند. 
پورمحمدی اظهار داشت: آزمایش افراد مشکوک به سالک نیز در مرکز خدمات جامع سلامت شهید چراغیان از اوایل فصل گرما آغاز و براساس تقاضای افراد ادامه دارد. 
وی، یکی از مشکلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان دامغان را مراجعه دیرهنگام افراد مبتلا به سالک به مراکز درمانی دانست و گفت: در مراحل اولیه بیماری می‌توان با اجرای سرمادرمانی از عوارض و پیش‌روی بیشتر این بیماری جلوگیری کرد. 
پورمحمدی اضافه کرد: بهترین راه برای مبارزه با این بیماری، بالا رفتن آگاهی مردم و جلوگیری از افزایش این نوع بیماری با کمک دستگاه های اجرایی مربوطه است. 

توزیع یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم طعمه آلوده به سم در دامغان 
پورمحمدی، از اقدام‌های پیشگیرانه در جهت جلوگیری از شیوع بیماری سالک در ۱۲۰ روستای دارای سکنه دامغان خبر داد و افزود: طرح مبارزه با بیماری سالک در مناطق مختلف این شهرستان از اردیبهشت تا پایان شهریور طی چهار مرحله با توزیع یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم طعمه آلوده به سم برای جوندگان طبق سال‌های گذشته اجرا شد. 
وی بیان کرد: طرح مبارزه با جوندگان از اواخر فروردین و به مدت ۱۴ روز، تا شعاع ۵۰۰ متری حاشیه شهر و اطراف روستاهای هدف با نظارت مستقیم کارشناسان، مهندسان بهداشت محیط و نیروهای محیطی این شبکه، انجام و از بین بردن لانه جوندگان به وسیله شخم زدن، آبگیری و استفاده از دود اگزوز برای کشتن موش ها نیز صورت گرفت.

آموزش ۶۸۰۰ خانوار دامغانی برای مبارزه با بیماری سالک
به گفته پورمحمدی، برگزاری جلسات هماهنگی درون و برون بخشی، توزیع بروشور آموزشی، نصب بنرهای آگاهی بخش، تأکید بر اجرای به‌موقع و صحیح مصوبات و آموزش های لازم، از اقدام‌های پیشگیرانه در جهت کاهش این بیماری بود. 
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دامغان تصریح کرد: بیماری سالک قابل ریشه‌کنی نیست ولی قابل‌کنترل است که در این راستا باید برای کاهش بیماری، از راه‌های کنترلی و افزایش دانش لازم برای مردم استفاده کنیم.
سالک یک بیماری پوستی انگلی و مشترک بین انسان و حیوان است که در اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد و اغلب به شکل یک زخم دیده می شود.
بیماری سالک تاکنون در بیش از ۱۷ استان و ۸۸ شهرستان کشور مشاهده شده است. شیوع بیماری سالک در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، حدود ۳۰ نفر است که این تعداد از میانگین دنیا بالاتر است.

اخبار مرتبط