سایه تنش های شبه قاره بر روابط پاکستان و سریلانکا

اسلام آباد - ایرنا - پس از روی کار آمدن دولت جدید در سریلانکا، تکاپوی جدیدی از سوی هند و پاکستان به عنوان دو رقیب سنتی شبه قاره برای تحکیم روابط با دولت جدید کلمبو افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، تنها با گذشت چهار روز از اولین سفر خارجی رئیس جمهوری جدید سریلانکا به هند، پاکستان نیز هیاتی به ریاست «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور را عازم کلمبو کرد.

شتاب سفرهای دیپلماتیک میان رقبای جنوب آسیا، حاکی از رقابتی جدید میان این دو همسایه برای توسعه روابط با سریلانکا از جهات مختلف برای هر دو کشور مهم تلقی می شود.، هر سه کشور از اعضای برجسته اتحادیه همکاری های منطقه ای جنوب آسیا موسوم به «سارک» هستند.

پیش‌تر سفر برنامه ریزی شده وزیر امور خارجه پاکستان به سریلانکا که اوایل اردیبهشت ماه امسال هدف حملات مرگبار تروریستی قرار گرفته بود، به دلیل نگرانی های امنیتی از سوی دولت کلمبو لغو شده بود.

قریشی وزیر امور خارجه پاکستان روز گذشته (دوشنبه) در شهر کلمبو علاوه بر نشست مفصل با همتای سریلانکایی با «گوتابایا راجاپاکس» رئیس جمهوری و «ماهیندا راجاپاکس» نخست وزیر جدید این کشور نیز دیدار کرد.

هیات پاکستانی علاوه بر آمادگی برای همکاری با دولت جدید سریلانکا و تاکید بر تعمیق روابط سیاسی، امنیتی، فرهنگی به ویژه پیشبرد دیپلماسی اقتصادی میان دو کشور، موضوع کشمیر را نیز با سران کلمبو مطرح کرد، موضوعی که هرگز برای طرف هندی که اخیرا میزبان رئیس جمهوری جدید سریلانکا نیز بودند، خوشایند نیست.

پاکستان و سریلانکا از روابطی نزدیک و دوستانه برخوردارند و روابط دیپلماتیک میان دو کشور از سال ۱۳۲۷ شمسی تا کنون، یعنی یک سال بعد از استقلال پاکستان، برقرار است.

پاکستان دومین شریک بزرگ تجاری سریلانکا در جنوب آسیا به شمار می‌رود، همچنین دولت کلمبو نیز اولین کشوری بود که توافقنامه تجارت ازاد (FTA) را با پاکستان امضا کرد. سطح تجارت دوجانبه بین پاکستان و سریلانکا با تمرکز بر امضای توافقنامه تجارت ازاد بین دو کشور، به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

شایان ذکر است، دو کشور همکاری های جامع، متقابل و سودمندی را میان ارتش، نیروهای دریایی و هوایی یکدیگر نیز دارند. در طول زمان های گذشته، یک پیوند قوی دوستانه و تعهد درک متقابل بین نیروهای مسلح پاکستان و سریلانکا برقرار می باشد. از آن زمان پاکستان و سریلانکا، دو کشور به طور مداوم به حفظ روابط نزدیکی و صمیمی دوجانبه به ویژه حمایت مشترک در روابط دفاعی دوجانبه تلاش کرده اند.

تحول جدید در روابط اسلام آباد و کلمبو همزمان با سفر وزیر امور خارجه هند به سریلانکا و سفر چند روز پیش رئیس جمهوری جدید سریلانکا به دهلی نو به چشم می خورد و علاوه بر تکاپوی هند برای گسترش روابط با سریلانکا نیز ناشی از نگرانی آنان از نفوذ چین و پاکستان در سریلانکا است.

همان طور که انتظار می رود در جریان سفر وزیر امور خارجه پاکستان نیز بحث توسعه روابط کشورهای رقیب در جنوب آسیا با کلمبو نیز مطرح شد که در پاسخ به آن شاه محمود قریشی اعلام کرد: پاکستان، سریلانکا را یک کشور آزاد و مستقل می داند و این کشور حق دارد به طور آزادانه با هر کشوری دیگر روابط خود را توسعه دهد.

وی در عین حال تاکید کرد:روابط ما با سریلانکا مناسباتی نمونه است که هر دو کشور در زمان های دشوار در کنار یکدیگر ایستاده اند و ما معتقدیم که آینده پاکستان و سریلانکا به یکدیگر گره خورده است.

قریشی تاکید کرد: از نظر پاکستان روابط سریلانکا با هند موضوعی مربوط به امور داخلی سریلانکا است اما مناسبات اسلام آباد و کلمبو همواره عمیق و دیرینه می باشد.

در دهه ۷۰ میلادی زمانی که روابط سریلانکا و پاکستان بسیار به یکدیگر نزدیک بود، گوتابا راجاپاکس برای گذراندن یک دوره آموزشی به پاکستان رفت موضوعی که وزیر امور خارجه پاکستان در جریان سفر اخیر خود بی کلمبو آن را یک ویژگی منحصر بفرد برای تعمیق بیش از پیش روابط میان دو کشور عنوان کرد.

اسلام آباد و کلمبو از دیرباز تاکنون دارای روابط دیپلماتیک خوبی بوده اند و در طول جنگ های استقلال بنگلادش، این روابط بیش از پیش گسترده شد. ارتش پاکستان توانست با تامین تجهیزات نظامی برای سریلانکا برای غلبه بر درگیری های داخلی در دهه های گذشته، موقعیت خود به عنوان یک شریک قوی را فراهم کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha