رایزنی رئیس دولت وحدت ملی افغانستان با وزیر امورخارجه آمریکا

کابل - ایرنا - رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با وزیر امور خارجه آمریکا در باره مسائل انتخابات ریاست جمهوری این کشور، سفر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان و موضوع مذاکرات صلح گفت وگوی تلفنی کردند.

عبدالله عبدالله  رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان روز سه شنبه در صفحه شبکه اجتماعی خود نوشت: وی با «مایک پمیئو»  در این گفت گوی تلفنی درباره‌ سفر اخیر  دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا به افغانستان، مذاکرات صلح با طالبان و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بحث و تبادل نظر کرده اند.
ترامپ پنجشنبه شب گذشته در یک سفر غیرمنتظره وارد پایگاه نظامی بگرام افغانستان شد و مراسم «شکرگزاری» را با نظامیان آمریکایی انجام داد.
ترامپ در سفر خود گفت: می‌خواست با طالبان به توافق برسد، اما پس از آن‌ که طالبان یک سرباز آمریکایی را در کابل کشتند،  از توافق با آنان خودداری کرد. وی درعین حال افزود: در ۶ ماه اخیر در مذاکرات با طالبان پیشرفت بزرگ به‌دست آمده است.
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان درحالی بخشی از موضوعات مورد گفت وگوی وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان بوده که در شرایط کنونی نتایج این دور از رقابت های سیاسی همچنان مبهم است و اعتراض ها به عملکرد کمیسیون انتخابات افغانستان در برخی مراکز استان های این کشور رو به افزایش بوده است.

برخی از اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روزهای اخیر در نشستی در کابل اعلام کردند: کمیسیون انتخابات قادر به اعلام نتایج این دور از رقابت های سیاسی نیست و برای بیرون رفت از بحران کنونی باید دولت مشارکتی یا ائتلافی ایجاد شود.

«احمدولی مسعود» از اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل گفت: کمیسیون انتخابات توانایی تفکیک آرای پاک و مخدوش را ندارد و نمیتواند مساله انتخابات را رفع کند.  

وی کمیسیون انتخابات را متهم کرد که با حمایت از نامزد مشخص نمیتواند آرای غیرمخدوش و تقلبی را هم جدا کرده و نتیجه را اعلام کند و به نظر می رسد درصدد است تا گروه مورد نظر خود را برنده اعلام کند و یا انتخابات را به دور دوم بکشاند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از آن "ایجاد دولت مشارکتی یا ائتلافی" را پیشنهاد  و تاکید کرد که کمیسیون انتخابات افغانستان به رغم گذشت بیش از دو ماه از روز رای گیری، تاکنون موفق به اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری نشده است.

براساس گزارش های رسانه ای، اکنون اعتراضات علیه کمسیون به خیابان ها کشیده شده و گروه ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله هشدار داده است که اگر کمیسیون اشرف غنی را برنده انتخابات اعلام کند، به پشتوانه مردم، وی را از کاخ ریاست جمهوری بیرون خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =