اعطای تسهیلات ۳ میلیارد ریالی به کتابفروشان خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- به منظور حمایت از فعالیت فرهنگی کتابفروشان خراسان شمالی، تا سقف ۳ میلیارد ریال تسهیلات برای نوسازی، توسعه و دیگر اقدامات تبلیغی و ترویجی، در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اجرای طرح های حمایتی خرید کتاب از ناشران و مولفان، اظهار داشت: در سه سال اخیر، سالانه یک میلیارد ریال اعتبار برای خرید کتاب گذاشته ایم که پارسال نیز ۲۲۸ عنوان کتاب در استان چاپ شده که حمایت های لازم از ناشران آن صورت گرفته است.

رضا رضایی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره روستا و عشایر دوستدار کتاب در استان، گفت: تاکنون ۷۰ اثر توسط ۴۸ نفر با محوریت کتاب و ترویج مطالعه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

وی افزود: در سال ۹۶، نزدیک به ۳۵ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب استان عرضه شد که این رقم در نمایشگاه امسال به ۵۵ هزار عنوان رسید و از سویی دوره قبل، ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال فروش کتاب صورت گرفت که در این دوره به ۱۲ میلیارد ریال رسید که نسبت به نمایشگاه قبلی ۱۰۰ درصد رشد داشت.

معاون امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با اشاره به لزوم استفاده از همه ظرفیت ها برای توسعه زیرساخت های فرهنگی، گفت: هم اینک در زیرساخت های مطالعه از رتبه آخر به رتبه اول کشور رسیده ایم و در هفته کتابخوانی امسال، ۲ کتابخانه روستایی دیگر نیز در استان افتتاح شد.

رضایی با بیان اینکه به دنبال توسعه انجمن های ادبی هستیم، افزود: در استان ۱۶ انجمن ادبی که کارشان با کتاب، مطالعه و شعر و داستان است فعالیت می کنند و در افزون بر ۳۰۰ روستای استان کتابخانه های باز کانون های مساجد را داریم.

وی با اشاره به اینکه توسعه کتابخانه های روستایی در دستور کار این اداره است، گفت: در یکسال اخیر، ۱۷ کتابخانه روستایی در استان افتتاح شد و همچنین با هدف تجهیز کتابخانه های مدارس و مساجد، سالانه ۲ تا ۳ میلیارد ریال کتاب به مدارس و جلسات کتابخوانی، انجمن های ادبی و کانون های مساجد اهدا می شود.

اکنون ۶۳ باب کتابخانه عمومی در خراسان شمالی فعال است که ۲۵ باب آن روستایی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =