پاکستان اتهام سیاسی بازی در FATF علیه هند را تکرار کرد

اسلام آباد - ایرنا - وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به بیانیه مشترک اخیر ژاپن و هند، مواضع ضدپاکستانی عنوان شده در این بیانیه را رد، و دهلی نو را به سیاسی کردن فرآیند گروه ویژه اقدام مالی (FATF) متهم کرد.

مذاکرات دوجانبه موسوم به «۲+۲» در سطح وزیران امور خارجه و دفاع هند و ژاپن سه روز پیش به میزبانی دهلی نو برگزار شد که در بخشی از آن توکیو بر حل مسئله کشمیر از طریق گفت وگوها میان پاکستان و هند تاکید کرد.

وزارت امور خارجه پاکستان روز سه شنبه با صدور بیانیه ای گفت: این کشور مواضع علیه خود در بیانیه مشترک ژاپن و هند در روز نهم آذرماه (۳۰ نوامبر) را رد و مراتب اعتراض و نگرانی عمیق خود را نیز به دولت توکیو ابلاغ کرده است.

در این بیانیه آمده است: دشمنی هند نسبت به پاکستان و آنچه را که وزارت امور خارجه پاکستان اقدامات تروریسم مرزی از سوی هند می خواند، برای جهان مشهور است که هدف آن منحرف کردن توجه افکار عمومی جهان از اوضاع کشمیر است.

وزارت امور خارجه پاکستان، بار دیگر هند را به سیاسی کردن فعالیت گروه اف ای تی اف متهم کرد و گفت که این موضوع را به صورت گسترده به اطلاع اعضای گروه ویژه اقدام مالی رسانده و تلاش ها برای مقابله با آنچه که در این بیانیه تبلیغات منفی دهلی نو تعریف شده، ادامه خواهد یافت.

پاکستان به طور تلویحی خطاب به ژاپن نیز گفت: کشورهای شریک، نگاه عادلانه و متوازن به مسائل مربوط به صلح و امنیت در جنوب آسیا داشته و از تایید مواضع یکجانبه و مغایر با واقعیت های زمینی خودداری کنند.

هند و پاکستان از زمان تشدید تنش ها بر سر کشمیر در بسیاری از مجامع منطقه ای و بین المللی یکدیگر را به باد انتقاد می گیرند.

روابط دو رقیب سنتی جنوب آسیا از زمان لغو امتیازات خاص کشمیر از سوی دولت دهلی نو وارد دور شدیدی از تنش ها شده است. اسلام آباد در واکنش تند به این تصمیم،   روابط با هند به عنوان رقیب سنتی خود را به پایین ترین سطح رساند و در  گام های بعدی تجارت و حمل و نقل با این کشور را قطع و سفیر هند را نیز اخراج کرد.

حدود ۱۲۱ روز پیش نخست وزیر هند از تصمیم این کشور برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =