۱۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۰
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83578319
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اقتصاد ژاپن، قربانی کسادی بازار چین

پکن- ایرنا- آمارهای دولت ژاپن حاکی از کاهش فروش شرکت های عمده این کشور در سه ماهه سوم سال جاری میلادی برای نخستین بار در سه سال گذشته است موضوعی که نشان می دهد جنگ تجاری چین و آمریکا و کسادی بازار چین روی اقتصاد ژاپن هم بی تاثیر نبوده است.

به گزارش ایرنا وزارت دارایی ژاپن حدود ۳۰ هزار شرکت دارای سرمایه بیش از ۱۰ میلیون ین معادل با حدود ۹۱ هزار دلار، را مورد پرسش قرار داد مجموع فروش آنها حدود ۳۵۰ میلیارد ین یا بیش از سه تریلیون دلار بود که ۲.۶ درصد نسبت به سه ماهه مشابه در سال گذشته کاهش نشان می دهد.

سازندگان تجهیزات مربوط به ارتباطات به دلیل کاهش تقاضا برای قطعات تلفن های هوشمند از جانب چین، شاهد حدود ۱۹ درصد افت در میزان فروش خود بودند فروش تولیدکنندگان محصولات فلزی تحت تاثیر مناقشات تجاری بین آمریکا و چین، بیش از ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد در مجموع گزارش ها نشان می دهد که سودهای عادی برای دومین سه ماهه متوالی ۵.۳ درصد کاهش داشت.

وزارت دارایی ژاپن می گوید با اینکه فروش و سودهای عادی افت داشتند، اما میزان سودهای عادی در دوره سه ماهه ژوئیه تا سپتامبر همچنان در رده سوم بیشترین سودها قرار داشت.

این وزارتخانه اعلام کرد که سرمایه گذاری های شرکتی نیز به روند رو به رشد خود ادامه می دهند، و گمان می کند که این مسئله نمایانگر وضعیت اقتصادی کنونی است که به آرامی رو به احیا است.

پیش از این نیز گزارش هایی در مورد خروج شرکت های ژاپنی از چین به دلیل اعمال تعرفه های آمریکا رسانه ای شده بود،  ماه مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) یعنی یک ماه پس از آغاز جنگ تجاری چین و آمریکا، دولت آمریکا گزارش بازرسی ۳۰۱ علیه کالاهای چینی را منتشر و اعلام کرد ۲۵ درصد بر تعرفه گمرکی ۵۰ میلیارد دلاری کالای چینی می افزاید.

بر اساس این گزارش در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)، یعنی فقط ۱۰ روز پس از صدور بیانیه مشترک دو کشور مبنی بر عدم جنگ تجاری، دولت آمریکا بر خلاف این توافق، ادامه اجرای افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی را اعلام کرد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) آمریکا غیرمسئولانه چین را به «عقب نشینی از موضع پیشین» متهم و اعلام کرد تعرفه گمرکی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را که قبلاً به ۱۰ درصد ارتقاء داده بود، به ۲۵ درصد افزایش می دهد و مراحل افزایش تعرفه گمرکی ۳۰۰ میلیارد دلاری کالای چینی باقی مانده را آغاز می کند چین نیز در واکنش به این اقدامات تعرفه ای آمریکا تا کنون بر روی ۱۲۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

بر این اساس آمریکا پذیرفته است افزایش تعرفه ۲۵ به ۳۰ درصدی بر ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را که قرار بود هفته آینده اجرایی کند متوقف کند چین نیز پذیرفته است خریداران عمده این کشور به خرید محصولات کشاورزی آمریکا ادامه دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =