۱۲ آذر ۱۳۹۸،‏ ۵:۵۴
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83578318
۰ نفر

برچسب‌ها

معترضان علیه فقر در جنوب تونس تظاهرات کردند

تهران- ایرنا- منابع خبری دوشنبه شب گزارش دادند که معترضان علیه فقر و حاشیه نشینی، در جنوب تونس با پلیس درگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شماری از مردم ساکن شهرک «جلمه» واقع در جنوب تونس برای سومین روز پیاپی تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، تظاهرکنندگان راه های ارتباطی شهرک جلمه را مسدود کردند و پلیس نیز برای پراکنده کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

اعترضات در منطقه جلمه از روز جمعه و پس از آنکه «عبدالوهاب الحبلانی» جوان بیست و پنج‌ساله در اعتراض به فقر و شرایط بد خود اقدام به خودسوزی کرد، آغاز شد.

معترضان پس از مراسم خاکسپاری الحبلانی، تظاهرات در شهرک جلمه را آغاز کردند.

این اعتراضات در حالی در جنوب تونس برگزار می شود که بتازگی انتخابات سراسری در این کشور برگزار شده است.

انقلاب مردمی در تونس با خودسوزی یک جوان آغاز شد. «طارق طیب محمد بن بوعزیزی» دستفروش تونسی ۱۷ دسامبر ۲۰۱۰ (۲۶ آذر ۱۳۸۹) در اعتراض به توقیف کالاهایش و تحقیر او توسط یک مأمور شهرداری، خود را مقابل ساختمان شهرداری به آتش کشید. پس از آن، مردم در اعتراض به نوع برخورد با این جوان و وضع بد اقتصادی، تظاهراتی برگزار کردند که در نهایت با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. کم کم دامنه این اعتراض ها و تظاهرات به شهرهای دیگر تونس کشیده شد و چهار هفته پس از خودسوزی بوعزیزی، تظاهرات بیشتر مناطق این کشور را فرا گرفت و در نهایت به دو دهه حکومت زین العابدین بن علی پایان داده شد و او به همراه همسرش به عربستان گریخت و بتازگی در آنجا نیز درگذشت.

اعتراضات عمومی تونس، متعاقباً به کشورهای مصر، لیبی و یمن کشیده و موجب سرنگونی رژیم های حاکم بر این سه کشور شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =