رئیس مجلس افغانستان از سفر هیات طالبان به ایران ابراز نارضایتی کرد

کابل - ایرنا - رئیس مجلس افغانستان از سفر "ملا برادر" رییس دفتر سیاسی طالبان و هیات مذاکره کننده این گروه به جمهوری اسلامی ایران و دیدار با "محمدجواد ظریف" ابراز نارضایتی کرد.

«میر رحمان رحمانی» امروز دوشنبه در نشست علنی مجلس افغانستان مدعی شد که سفر هیأت طالبان به کشورهای همسایه و منطقه و میزبانی مقام‌ های ارشد این کشورها از طالبان در نبود نماینده دولت افغانستان خلاف عرف دیپلماتیک بوده و حسن همسایگی ، منافع ملی و عزت مردم را مورد تهدید قرار داده است.

رحمانی مدعی شد که این اقدام دخالت در امور افغانستان است.

رحمانی تصریح کرد که طالبان در افغانستان وحشت ایجاد کرده و حملات تروریستی انجام می دهند اما کشورهای همسایه از آنها به بهانه گفت و گو برای صلح و مساله مهاجرین از انها پذیرایی می کنند که این کار پرسش ‌برانگیز است.

رئیس مجلس افغانستان گفت: این عمل و رفتار با طالبان در واقع فاز جدید جنگ نیابتی در کشور می ‌باشد.

رحمانی افزود: مالکیت اصلی گفت وگوهای صلح از آن دولت افغانستان است.

یاداور می شود در ادامه دیدارهای مسئولین و نماینده ویژه وزیر امور خارجه با مقامات مختلف افغانستان از جمله رئیس جمهوری، رییس هیات اجرایی، هیات صلح، رهبران جهادی و شخصیت‌ های موثر در افغانستان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه اوایل اذرماه با "ملا برادر" رییس دفتر سیاسی طالبان و سایر اعضای دفتر سیاسی و هیات مذاکره کننده طالبان در تهران دیدار کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای مساعدت به شکل‌ گیری و تقویت گفت و گوهای بین الافغانی با مشارکت دولت و تمام نیروهای موثر سیاسی تاکید کرد.

ظریف همچنین از آمادگی ایران برای گسترش همکاری‌ های اقتصادی و فرهنگی با کشور و مردم افغانستان براساس منافع مشترک همسایگی خبر داد.

این دیدار در راستای تلاش‌ های جمهوری اسلامی برای بازگشت صلح و ثبات به افغانستان انجام شد و مهمترین هدف آن ترغیب طرف‌ های افغان به گفت و گوهای بین الافغانی، تشویق به یافتن راه حل مسائل از طریق گفت و گو، حمایت از تمام نیروهای افغان برای یافتن فصل مشترک همکاری در بیرون رفتن نیروهای خارجی و امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی اعلام شده است.
جمهوری اسلامی ایران همواره بر لزوم نقش آفرینی گروه‌های افغان با مشارکت و محوریت دولت این کشور برای گفت و گو و حل مشکلات افغانستان و تامین امنیت تاکید کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =