ترامپ آمریکای لاتین را با اعمال تعرفه تهدید کرد

تهران – ایرنا – دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه (۱۱ آذر ۹۸) ضمن ابراز نگرانی درمورد کاهش ارزش پول کشورهای آمریکای لاتین، تهدید کرد که تعرفه بر کالاهای برزیل و آرژانتین را ازسر می‌گیرد.

ترامپ با اشاره به اعمال محدودیت های تجاری علیه برزیل و آرژانتین، در صفحه توییتر خود نوشت: برزیل و آرژانتین ناظر بر کاهش ارزش بسیار زیاد پول خود بوده اند که برای کشاورزان ما خوب نیست. از اینرو، از همین حالا، ‌ تعرفه های فولاد و آلومینیوم وارداتی از آن کشورها به آمریکا، از سرگرفته خواهد شد.

وی در ادامه این توییت آورد: فدرال رزرو نیز باید اقدام کند تا آن کشورهایی که تعدادشان زیاد است، ‌ دیگر از دلار قوی ما با کاهش بیشتر ارزش پولشان منتفع نشوند. این مساله، کار را برای تولیدکنندگان و کشاورزان ما برای صادرات منصفانه کالاهایشان، بسیار سخت می کند.

این توییت ها در حالی منتشر شد که دو کشور آمریکا و برزیل در گذشته در جهت برقراری مناسبات تجاری تلاش کرده و همچنین در سال جاری در زمینه رفع موانع موجود مذاکراتی داشته اند.

ترامپ در توییت دیگری به چین اشاره کرد و نوشت: بازارهای آمریکا از زمان اعلام تعرفه در تاریخ اول مارس ۲۰۱۸میلادی، ‌ ۲۱ درصد رشد دارد و آمریکا مبالغ زیادی پول کسب می کند (و بخشی را به کشاورزان ما که از چین ضربه خورده اند، می بخشد)!

دولت آمریکا ابتدا مارس ۲۰۱۸ تعرفه هایی بر فولاد و آلومینیوم وارداتی وضع کرد و ترامپ در آن زمان گفت که فعالیت های تجاری کشورهای دیگر در زمینه کالاهای تجاری به منزله تهاجم به آمریکا و صنعت فولاد این کشور است.

در آن زمان، ترامپ به طور موقت مکزیک و کانادا را از این طرح مستثنی کرد و کوشید در مورد یک توافق تجاری جایگزین برای پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) مذاکره کند.

واشنگتن ماه می ۲۰۱۸ با چند کشور از جمله برزیل و آرژانتین توافق کرد تا این تعرفه ها را به طور موقت به حال تعلیق درآورد.۹۱۰۹

جنگ تجاری بین چین و آمریکا نیز با اعمال تعرفه های متقابل بر کالاها شدت یافته است.  

چین به تازگی اعلام کرد که آمریکا با کاهش تعرفه ها و عقب نشینی از اعمال تعرفه ها موافقت کرده است، اما ترامپ این اخبار را تکذیب کرد، امری که نشان می دهد دو طرف هنوز برای رسیدن به توافق نهایی آماده نیستند.

ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید از چند پیمان بین‌المللی خارج شده است که توافق هسته‌ای ایران، توافق آب و هوایی پاریس، پیمان منع موشک‌های میان‌برد هسته‌ای و پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) از جمله این موارد هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =