مدیرکل بهزیستی فارس: تصادف، عامل اصلی معلولیت در این استان است

مدیرکل بهزیستی فارس گفت: تصادفات در این استان، اصلی‌ترین عامل معلولیت به‌شمار می‌رود و  ۴۹درصد از معلولان بر اثر این سوانح دچار ضایعه نخاعی شده‌اند.

صادق کشفی‌نژاد، دوشنبه در آستانه دوازدهم آذرماه که به عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری شده است در نشستی خبری اظهار داشت: اداره کل بهزیستی استان فارس هم اینک در این استان به یک هزار و ۱۷ نفر که به دلیل تصادفات رانندگی دچار ضایعه نخاعی شده‌اند، خدمات ارائه می‌کند.

وی، شمار معلولان زیر پوشش بهزیستی فارس را ۱۲۷ هزار و ۵۲ نفر برشمرد و گفت: از این تعداد ۶۵ هزار نفر از خدمات مستمر این اداره کل بهره‌مند می‌شوند.

کشفی‌نژاد، ادامه داد: شعار روز جهانی معلولان در سال ۹۸ "ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار" است،‌ و یکی از مباحثی که باید در این حوزه به آن اهتمام بیشتری داشته باشیم، موضوع اشتغال و برقراری عدالت شغلی در جامعه معلولان است.

او افزود: در همین زمینه در گذشته کارفرمایانی که معلولان را جذب می‌کردند، ابتدا حق بیمه آنها را پرداخت و پس از آن برای دریافت آن به سازمان بهزیستی مراجعه می کردند.

کشفی‌نژاد، با بیان اینکه این روش با مشکلاتی همچون کمبود اعتبارات همراه بود، اظهار داشت: بنا بر توافق سازمان بهزیستی و سازمان تامین اجتماعی، کارفرما از پرداخت حق بیمه فرد معلول معاف شده است و این امر بر عهده سازمان تامین اجتماعی گذاشته شده تا روند استخدام معلولان با مشکل مواجه نشود.

مدیرکل بهزیستی استان فارس همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش دو و نیم برابری حق پرستاری از بیماران ضایعه نخاعی نیز اشاره کرد و گفت: این مبلغ در سال ۹۷ به‌ صورت ماهیانه ۲ میلیون ریال بود که این رقم در سال ۹۸ با افزایش دو و نیم برابری به پنج میلیون و ۵۴۰ هزار ریال افزایش یافته است.

کشفی نژاد اضافه کرد: در استان فارس برای ۲ هزار و ۷۷ نفر، حق پرستاری واریز شده است که این مبلغ موجب قطع شدن یارانه یا سرانه معیشتی نخواهد شد.

مدیرکل بهزیستی فارس، درباره وضعیت مسکن خانواده‌های دارای ۲ معلول نیز بیان کرد: از مجموع یک هزار و ۵۷ واحد مسکونی که در کشور برای خانواده‌های با ۲ معلول در نظر گرفته شده است، ۵۱ واحد مسکونی متعلق به این استان است.

دوازدهم آذرماه به عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری شده است. هدف از تعیین این روز، افزایش آگاهی مردم در باره مسائل مربوط به معلولیت‌های مختلف و نیز اطلاع از حقوق معلولان در زمینه‌های مختلف بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =