نایب رییس پارلمان اروپا: لبنان به اصلاحات نیاز دارد

بیروت – ایرنا – «ماسیمو کاستالدو» نایب رییس پارلمان اروپا بر حمایت این نهاد از لبنان در شرایط پر تنش خاورمیانه تاکید کرد و گفت: این کشور کوچک شرق مدیترانه به اصلاحات و مبارزه با فساد نیاز دارد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری ملی لبنان به نقل از آندره شکرچی هماهنگ کننده جریان ملی آزاد که در رم به سر می برد، کاستالدو در سخنانی در پارلمان اروپا گفت: لبنان از بحران اقتصادی کم سابقه رنج می برد.

وی افزود: لبنان کوچک و زیبا در قلب ما جای دارد و کشورهای اروپایی باید روند کمک به آن را برای عملی کردن اصلاحات و مبارزه با فساد، سرعت بخشند.

به گفته ی کاستالدو، انجام این اصلاحات در کوتاه مدت ممکن نیست زیرا سعد حریری از پست نخست وزیری استعفا کرده و هنوز دولت جدید جایگزین آن نشده است.

حریری که هفتم آبان گذشته و پس از تشدید اعتراض های مردمی استعفا کرد هفته ی گذشته نامزدی مجدد برای تشکیل کابینه را نپذیرفت.

نایب رییس پارلمان اروپا خاطر نشان کرد: مشکل دیگری که لبنان با آن روبرو است وجود پناهندگان سوری است که اکنون تعدادشان به یک میلیون و 500 هزار رسیده است.

کاستالدو از کشورهای اروپایی خواست این مساله ی مهم را بررسی و به لبنان کمک کنند زیرا این کشور هر چند کوچک است اما موقعیت بالا و اهمیت راهبردی (استراتژیک) در خاورمیانه دارد.

در همین ارتباط «هانی قبیسی» عضو فراکسیون «پیشرفت و آزادی» وابسته به جنبش شیعی امل در مجلس ملی لبنان گفت: هر کس نجات لبنان را می خواهد باید برای تشکیل دولت پاک دست که غم ملت و میهن داشته باشد، کمک کند.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، قبیسی روز دوشنبه در مراسم مذهبی در حسینیه شهرک زفتا در جنوب لبنان افزود: ما دولت وحدت ملی می خواهیم و مهم نیست سیاسی باشد یا فن سالار (تکنوکرات) بلکه آن چه مهم است پاک دستی اعضای کابینه جدید و اراده و قدرت آنان برای مبارزه با فساد و نجات اقتصاد بحران زده است.

ظرف روزهای گذشته ارزش لیره واحد پول ملی لبنان در مقابل دلار آمریکا به شدت کاهش یافت و امروز هر دلار ، معادل 2 هزار و 300 لیره در صرافی های بیروت مبادله شد. این در حالی است که ظرف 30 سال گذشته نرخ هر دلار برابر یکهزار و 500 لیره بود.

نماینده مجلس لبنان افزود: ضرورت دارد دولت آینده افزون بر نجات اقتصاد به اصول بنیادین حکومت داری در لبنان مانند وحدت ملی و حمایت از ارتش و مقاومت وفادار باشد.

وی خاطرنشان کرد: تحریم و محاصره ی تحمیل شده به لبنان به خاطر  مقاومت است و ما رییس جمهوری و رییس مجلس داریم که پشتیبان مقاومت است و حریری نیز با مقاومت توافق کرد که به پست نخست وزیری رسید.

هانی قبیسی گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی دشمن مقاومت اند و از این رو به دنبال توطئه و در پی ایجاد خلاء سیاسی، جنگ داخلی و فتنه ی اجتماعی در لبنان هستند.

عضو فراکسیون پیشرفت و آزادی وابسته به نبیه بری رییس مجلس لبنان ، اضافه کرد: عده ای از افراد و نهادهای مالی و اقتصادی و فعالان سیاسی در داخل لبنان، ندانسته شریک آمریکا و اسراییل شده اند و به بحران اقتصادی دامن می زنند.

خیابان ها و میدان های بیروت و دیگر شهرهای لبنان از 25 مهر ماه 98 تا کنون هر روز و شب شاهد گردهمایی معترضان به وجود بحران اقتصادی، فساد و سوء مدیریت رهبران و مسئولان این کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =