ظرفیت خراسان شمالی برای کشت فراسرزمینی محصولات در ترکمنستان

بجنورد- ایرنا- سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: استان از ظرفیت‌های لازم برای کشت فراسرزمینی محصولات کشاورزی در ترکمنستان برخوردار است، استانی که ۳۰۰ کیلومتر مرز با این کشور آسیای مرکزی دارد.

محمدجواد تشکری یزدی روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: تاکنون پیگیری هایی زیادی در این زمینه انجام شده و بزودی هیاتی از کارشناسان کشاورزی خراسان شمالی از این کشور دیدن می کنند.

 وی گفت: در مرحله اول کشت فراسرزمینی، محصول چغندرقند کشت خواهد شد و پس از برداشت به دلیل فاصله کم با این کشور وارد استان خراسان شمالی خواهد شد.

تشکری یزدی افزود: تولید چغندرقند  در استان ۱۰۰ هزار تن است در حالیکه ظرفیت کارخانه قند شیروان  بیش از ۴۰۰ هزار تن است و کسری آن هم اکنون از استان های همجوار تامین می شود.

وی در بخش دیگر سخنان خود در زمینه بیمه محصولات کشاورزی بویژه کلزا هم گفت: برای حمایت از کشاورزان انواع بیمه ها نظیر بیمه های فراگیر، همگانی و پایه  به این قشر پیشنهاد شده است و کشاورزان در انتخاب بیمه آزاد هستند؛  در واقع رویکرد این سازمان بر فراگیری بیمه ها است.

   وی افزود: هم اکنون ۹ هزار هکتار از باغ های انگور استان بیمه شده که انتظار می رود این میزان در سال جاری افزایش یابد.

 خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزاز است که ۸۲ هزار بهره بردار در این بخش مشغول به فعالیت هستند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =