میزان نشر کتاب از شاخص‌های توسعه است

زنجان- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: امروز که در قرن توسعه هستیم، میزان نشر و شمار کتب موجود در هر کشور و مهمتر از آن میزان مطالعه، یکی از شاخص‌های توسعه است.

خدابخش مرادی نافچی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران کشور، چهارمین نمایشگاه مطبوعات و دومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال استان زنجان، افزود: با نگاه و توجه به گذشته انسان نیز مشخص می‌شود که نقطه عبور از جهل با کتابت از طریق حک آثار و نوشته‌ها بر روی سنگ‌ها و اشیا آغاز شد.

وی افتتاح نمایشگاه کتاب را یک حرکت بزرگ و عظیم فرهنگی در فضای استان خواند و اظهار داشت: نمایشگاه، زمینه‌ساز نشاط، تحرک و پویایی به معنای عام است زیرا زمینه‌ای فراهم کرده که تمام شهروندان و خانواده‌ها پیوند نزدیک، قرابت و دوستی قوی‌تری با کتاب، کتابخوانی، اندیشه و تفکر داشته باشند.

مرادی نافچی خاطرنشان کرد: زنجان، طبق بررسی‌های سال‌های گذشته جزو استان‌های اهل مطالعه بوده و در نرخ مطالعه، دومین استان کشور است.

وی گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب هم باب‌های جدیدی برای مطالعه و اندیشه شهروندان و اهل فن مهیا کرده و هم در افزایش ساعت مطالعه، موثر است.

معاون استاندار زنجان با گلایه از حضور نیافتن مدیران در این مراسم، تصریح کرد: اقدام فرهنگی فقط مخصوص دستگاه برگزار کننده نیست و اگر معتقدیم نمایشگاه کتاب به ارتقای شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی و تحرک و پویایی کمک می‌کند مدیران باید سردمدار، میدان‌دار و پیشرو این حرکت باشند.

وی فضای زنجان را فضایی مشحون از معنویت و فرهنگ خواند و خاطرنشان کرد: استان زنجان از گذشته و امروز این افتخار را دارد که عالمان، اندیشمندان، شاعران ، نویسندگان و افراد اهل قلم داشته که در پایداری فرهنگ و قوام و دوام زنجان در حوزه‌های مختلف موثر بوده‌اند.

نمایشگاه کتاب، یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی در دنیا است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان نیز برگزاری نمایشگاه کتاب را یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی در کل دنیا خواند و گفت: نمایشگاه، میعادگاه ارزشمندی برای اهل فکر، فرهنگ، قلم و کتاب است زیرا یکی از رویدادهایی است که اهل قلم، ماه‌ها منتظر برگزاری آن می‌مانند.

فاطمه کرباسی اظهار داشت: ۲۲۰ غرفه کتاب، ۲۰ غرفه مطبوعات و ۱۵ غرفه رسانه‌های دیجیتال در مجموع در ۵۵۰۰ مترمربع از ۱۱ تا ۱۶ آذر در حال برگزاری است.

وی با بیان اینکه ۶۳ هزار عنوان کتاب در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته می‌شود، گفت: در کنار برگزاری نمایشگاه، برنامه‌های جنبی نیز اجرا می‌شود که هر کدا م با بخش‌های مختلف فرهنگ، ارتباط دارد.

کرباسی خاطرنشان کرد: برنامه‌ای برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی با حضور خانه احزاب، برگزاری نمایشگاه گام دوم انقلاب، برگزاری نشست‌های ادبی، فرهنگی و هنری و نشست به مناسبت روز دانشجو از برنامه‌های جنبی این نمایشگاه است.

وی افزود: بازدید از نمایشگاه در ۲ وعده صبح و بعدازظهر برنامه‌ریزی شده تا دانش‌آموزان، دانشجویان، خانواده‌ها و تمام علاقه‌مندان بتوانند بهره‌مندی حداکثری از آن داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به در نظر گرفتن بُن‌های خرید کتاب در نمایشگاه، گفت: ۶۰ درصد هزینه بُن‌ها را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۴۰ درصد دیگر را استان تقبل کرده و مجموعه بانک شهر نیز برای عرضه بن در نمایشگاه مستقر است.

وی اظهار داشت: این بُن‌ها با تخفیف قطعی ۲۰ درصد بوده و بازدیدکنندگان در ادامه نیز از تخفیف دیگر از سوی ناشران بهره‌مند می‌شوند.

کرباسی خاطرنشان کرد: استقبال خوبی از نمایشگاه صورت گرفته و حدود ۲۸۰ ناشر برای حضور در این نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، دهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ناشران کشور، چهارمین نمایشگاه مطبوعات و دومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال استان زنجان از ۱۱ تا ۱۶ آذر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کاسپین زنجان برگزار می‌شود.

زمان بازدید از این نمایشگاه‌ها صبح‌ها از ساعت ۹ تا ۱۲ و بعدازظهرها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha