شناسایی شبکه‌های مغزی دخیل در افزایش خطر خودکشی

تهران- ایرنا- تیمی بین‌المللی از پژوهشگران در یک مطالعه جدید موفق به شناسایی دو شبکه‌ مغزی شدند که بروز هرگونه تغییر در ساختار و کارکرد آن‌ها ریسک اقدام به خودکشی را در افراد افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «یورک الرت»، سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر در جهان در اثر اقدام به خودکشی جان خود را از دست می‌دهند. خودکشی دومین عامل مرگ افراد بین ۱۵ تا ۲۹ سال در جهان است. از هر سه نوجوان یک نفر به خودکشی فکر می‌کند و در این جمع از هر سه نفر یک نفر در نهایت خودکشی می‌کند.  

حال یک تیم تحقیقاتی با مرور ۱۳۱ مطالعه که بر بیش از ۱۲ هزار نفر انجام شده بود، به دنبال تغییراتی در ساختار و عملکرد مغز گشتند که احتمال می‌رفت آسیب‌پذیری یک فرد را در برابر افکار مربوط به خودکشی افزایش دهد. آن‌ها در نهایت دو شبکه و اتصالات میان آن‌ها را در مغز شناسایی کردند که ظاهرا نقش مهمی در این باره ایفا می‌کنند.

اولین شبکه شامل بخش قشرهای پیش‌پیشانی میانی و جانبی (medial and lateral ventral prefrontal cortex) و اتصال آن‌ها به دیگر بخش‌های مربوط به احساسات در مغز است. ایجاد تغییرات در این شبکه می‌تواند به ظهور افکار منفی و دشواری در تنظیم احساسات منتهی شود که افکار مربوط به خودکشی را در فرد افزایش خواهد داد.

دومین شبکه مغزی که در تحریک فرد به اقدام برای خودکشی نقش دارد، قشر خلفی پیش پیشانی (dorsal prefrontal cortex) و شکنج پیشانی تحتانی (inferior frontal gyrus) مغز را شامل می‌شود. ایجاد تغییر در این شبکه به دلیل نقشی که در تصمیم‌گیری، اتخاذ راهکارهای جایگزین برای مشکلات و کنترل رفتار دارد، می‌تواند بر ایجاد و تقویت افکار مربوط به خودکشی در فرد تاثیر بگذارد.

محققان می‌گویند اگر ساختار، کارکرد یا بیوشیمی این شبکه‌ها تغییر داده شود، ممکن است فرد دید منفی نسبت به آینده پیدا کند و در کنترل افکارش ناتوان شود؛ موضوعی که می‌تواند احتمال اقدام به خودکشی را در فرد افزایش دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha