دشمن برای نفوذ به حوزه های علمیه تمرکز کرده است

رشت - ایرنا - رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا گفت : بیشترین تمرکز دشمن در حال حاضر برای مقابله با تشیع و اسلام، نفوذ به حوزه های علمیه است.

 حجت الاسلام علی سعیدی روز دوشنبه در یادواره روحانی شهید میرزا کوچک خان جنگلی و ۱۵۲ شهید طلبه و روحانی استان گیلان در رشت اظهار داشت: آمریکا و انگلیس برای مقابله با تشیع در جهان بیشترین حمایت و  پشتیبانی را انجام می دهند و حمایت از روحانیت غرب گرا مورد توجه استکبار است.

  وی با بیان اینکه در طول دوران، فقها میراث گرانسنگ انبیاء را پاسداری کرده اند، جایگاه و  نقش رو حانیت و علما در دفاع  از اسلام، ائمه اطهار (ع)، تاثیر  و ارتباط نزدیک آنها با مردم که نمود آن را در حکم آیت الله میرزای شیرازی که سلطان استکبار را به زانو در آورد می بینیم همه از علت های دشمنی و تمرکز ایستکبار بر حوزه های علمیه است.

وی تصریح کرد : در طول تاریخ هر زمانی که  مردم گرفتاری داشته اند، به روحانیت پناه برده اند و امروز نیز این وضعیت حاکم است و روحانیت، هم از مردم و هم  از دین دفاع  می کند.

 وی با اشاره به گرامیداشت سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی گفت: میرزا کوچک خان استبداد داخلی و استعمار خارجی را می شناخت و با آنها مبارزه می کرد.

 حجت الاسلام سعیدی،  گرایش اسلامی میرزا کوچک خان را از دیگر ویژگی های سردار جنگل ذکر کرد و افزود : او پایه گذار نهضت جنگل بود و پس از قرارداد ۱۹۱۹ حزب جنگل را شکل داد و با استبداد داخلی و استعمار خارجی مبارزه کرد.

رئیس عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا با بیان اینکه آمریکا با سه چالش نظامی با روسیه، چالش اقتصادی با چین و چالش فکری با ایران روبروست، افزود : در این میان، ایران نخستین چالش فکری آمریکاست.

 وی  اظهار کرد : اگر استکبار امروز به ایران فشار می آورد به این دلیل است که می داند روحانیت نقش مهمی در دفاع از دین دارند.  

 حجت الاسلام سعیدی ادامه داد :سیاسیون ما فهم سیاسی ندارند، آمریکا از آن سوی دنیا برای منافعش در سوریه و عراق هزینه می کند و ما که در همسایگی این کشورها هستیم و از این شرایط متاثر می شویم، مورد اعتراض عده ای از داخل قرار می گیریم که چرا هزینه می کنید، حال آنکه ناچاریم و باید برای منافع و  امنیت مان هزینه می کنیم.

 وی خطر تحجر و بازگشت به عقب و روشنفکری را از تهدیدات اصلی کنونی حوزه های علمیه خواند و گفت : کسانی می خواهند ولایت را زمینی کنند و الهی بودن ولایت را حذف کنند.

 وی سکولاریسم را چندین نوع خواند و گفت : یکی از آنها، سکولاریسم اجتماعی یعنی جدایی حوزه علمیه از حوزه حاکمیت است که امری خطرناک است.

حجت الاسلام سعیدی خاطر نشان کرد: ما پرچمدار مردم سالاری دینی هستیم  اما دشمن بدلیل مردمی بودن روحانیت و نقش آن در دفاع از دین با حوزه های علمیه دشمنی می کند.

میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را تشکیل داد که خواستار قطع دست بیگانگان از کشور، استقلال و سربلندی ایران بود.

میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران گرفتار و به شهادت رسید.

 با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ۱۳۴۰ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.

 

 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =