۱۲۱ معلول در سمنان وام خوداشتغالی دریافت کردند

سمنان- ایرنا- مدیرکل بهزیستی استان سمنان گفت: ۱۲۱ نفر از معلولان این استان از ابتدای سالجاری تا پایان آبانماه از سوی این اداره کل به منظور دریافت وام خود اشتغالی به بانک‌های عامل معرفی و موفق به دریافت وام شده‌اند.

علیرضا ایزدپور روز دوشنبه به مناسبت هفته ملی و روز جهانی معلولین در جمع خبرنگاران از کسب رتبه برتر سال ۹۷ اداره کل بهزیستی استان سمنان در زمینه اشتغال معلولان در  میان دستگاه‌های اجرای استان خبر داد و اشاره‌ای به میزان اشتغال معلولان در سال ۹۷ نداشت.

وی اضافه کرد: تنها۳۰ درصد از فضاهای فرهنگی، آموزشی و مبلمان شهری این استان برای معلولان مناسب سازی شده‌ است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر فضاهای فرهنگی و آموزشی استان سمنان مناسب حضور معلولین نیست، بیان کرد: علیرغم پیگیری‌های دبیرخانه ستاد هماهنگی و مناسب‌سازی اداره کل بهزیستی استان، شاهد نامناسب بودن بیشتر فضاهای فرهنگی و آموزشی برای توان‌خواهان هستیم.

استان سمنان بیش از ۱۲ هزار معلول دارد

وی تعداد کل معلولان استان سمنان را ۱۲ هزار و ۲۳۴ نفر عنوان کرد.

ایزدپور یک هزار و ۴۲ معلول استان را کودکان زیر ۱۲ سال معرفی و بیان کرد: چهار هزار و ۵۸۹ نفر از معلولان استان زن و هفت هزار و ۶۴۵ نفر مرد هستند.

وی گفت: ۶ هزار و ۳۱۱ نفر از معلولان استان سمنان مادرزرادی و ۷۳۵ نفر ژنتیکی دچار این بیماری شده‌اند.
مدیرکل بهزیستی استان سمنان با اشاره به اینکه یک هزار ۴۲۴ نفر از معلولان استان سمنان دچار مشکلات بینایی هستند، گفت: چهار هزار و ۸۳۲ نفر از معلول این استان دچار معلولیت جسمی حرکتی، ۱۲۶معلول صوت و گفتار، ۲ هزار و ۷۸۸ معلول ذهنی، ۲ هزار و ۷۸۸ معلولیت روانی و یک هزار و ۳۰۴ نفر دچار معلولیت شنوایی هستند.

اداره کل بهزیستی استان سمنان با تحت نظارت داشتن ۴۰ مرکز در قالب شبانه روزی، روزانه و کارگاه‌های حمایتی در بخش توانبخشی در حال ارائه خدمات به معلولان استان است.
 

اخبار مرتبط