اعتیاد در صدر آسیب‌های اجتماعی خراسان رضوی است

مشهد- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: حجم تهدید مواد مخدر بسیار افزایش یافته است به طوری که هم اکنون اعتیاد در صدر آسیب‌های اجتماعی این استان قرار گرفته است که باید با اولویت به این موضوع رسیدگی شود.

حسن جعفری روز دوشنبه در نشست کمیته تخصصی توسعه مشارکت‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد شورای مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی افزود: شهر مشهد به دلایل مختلف و از جمله به دلیل زائر پذیر بودن باید از آسیب‌های اجتماعی از جمله مواد مخدر پاک‌سازی شود.

وی با اشاره به رویکرد اجتماعی به مواد مخدر ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد می توانند نقش مهمی را در حوزه مبارزه با اعتیاد و پیشگیری از آن به خصوص در میان قشر جوان ایفا کنند.

معاون اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: اعتیاد یک بیماری اجتماعی که به سه حوزه درمان، مبارزه و پیشگیری مرتبط است و باید در هر سطحی برای آن برنامه‌ریزی شود.

جعفری افزود: روش مبارزه با مواد مخدر بسیار متنوع شده است از این رو سازمان‌های مردم نهاد با همکاری اساتید دانشگاه و نخبگان باید بهترین روش را برای جلوگیری از پدیده شوم اعتیاد برنامه ریزی و طرح های مورد نظر را برای اجرا ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه ۲۲۲ نوع ماده مخدر صنعتی و سنتی در کشور وجود دارد ادامه داد: افرادی که مبتلای به اعتیاد هستند به دلیل تنوع مواد مخدر باید درمانشان نیز متفاوت باشد.

معاون اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: آسیب شناسی یکی از روش‌های موفق مد نظر همه دستگاه‌های متولی مبارزه با مواد مخدر و سازمان های مردم نهاد است و رها ساختن افراد پاک ترک اعتیاد کرده می‌تواند بار دیگر فرد را به سمت اعتیاد سوق دهد.

جعفری افزود: متاسفانه با شیوه کنونی افراد بعد از ترک مواد مخدر در جامعه رها می‌شوند و این امر سبب شده از هر ۱۰۰ نفر ۹۰ نفر بار دیگر معتاد شوند.

وی ادامه داد: نقش مردم و نهادهای مردمی در ساماندهی پس از ترک اعتیاد افراد بسیار تاثیرگذار است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: طی ۴۰ سال گذشته نتوانسته ایم به خوبی با پدیده مواد مخدر مبارزه کنیم لذا جا دارد در گام دوم انقلاب و با برنامه مدون اعتیاد به مواد مخدر را ریشه کن کنیم.

جعفری با اشاره به آغاز ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: افرادی که برنامه مدونی برای ریشه کنی مواد مخدر دارند می توانند با ورود به مجلس شورای اسلامی برنامه های خود را اجرایی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =