پول‌های بلوکه‌شده کشور به سرمایه صندوق ضمانت صادرات اضافه شود

تهران- ایرنا- رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران پیشنهاد داد که از سرمایه‌های بلوکه شده در خارج کشور برای اضافه کردن به سرمایه صندوق ضمانت صادرات استفاده شود.

«محمدرضا انصاری» امروز (دوشنبه) در مراسم روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: همه از رونق تولید صحبت می‌کنیم و سطح زندگی مردم و معیشت مردم وابسته به توسعه صادرات است. در واقع آنچه می‌گوییم با آنچه عمل می‌کنیم متفاوت است.

وی با اشاره به سابقه کشورهای پیشرفته افزود: مثلا مالزی سال ۱۹۸۰ که آغاز به پیشرفت کرد، سه میلیارد دلار صادرات داشت و سال گذشته این رقم با ۳۰ میلیون نفر جمعیت به ۲۶۰ میلیارد دلار رسید. ترکیه نیز حدود ۳۰ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی دارد.

به گفته انصاری کشورهایی که خواهان رونق تولید بودند، به توسعه صادرات پرداختند.

وی با طرح این سوال که آیا چون در بحران هستیم باید به نحوه دیگری عمل کنیم؟ خاطرنشان کرد: پتانسیل‌های بسیاری در کشور وجود دارد مانند جهش نرخ ارز که می‌توانستیم به درستی از آن استفاده کنیم.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران معتقد است ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت استحقاق صادرات ۶۰۰ میلیارد دلاری را دارد، نه که از صادرات ۴۴ میلیارد دلاری خوشحال شود.

وی دستیابی به این رقم را غیرممکن ندانست و گفت: خارج از ایران ۸۰۰  میلیارد دلار توسط ایرانیان اداره می‌شود، پس رسیدن به ۶۰۰ میلیارد دلار صادرات، غیرقابل دسترس نیست.

انصاری با بیان اینکه هشت هزار صادرکننده مشغول فعالیت هستند، افزود: در این شرایط سخت، صادرکنندگان هنوز درحال صادرات هستند و انتظارشان این است که از آن‌ها حمایت شود.

وی با انتقاد از میزان سرمایه صندوق ضمانت صادرات گفت: با سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری این صندوق، نمی‌توان از رقابت با دنیا سخن گفت و حرف برای رقابت در شرایط سخت جهانی داشت. امروزه دارایی صندوق ضمانت صادرات با آنچه ضمانت می‌کند تناسب ندارد.

انصاری ادامه داد: صندوق چند برابر کفایت خود تضمین می‌کند و چاره‌ای جز این ندارد؛ این در حالی است که سرمایه صندوق ضمانت صادرات کشورهای همسایه ما مانند ترکیه دو میلیارد دلار و عربستان چهار میلیارد دلار است .

به گفته انصاری، صادرات خدمات فنی مهندسی به دلیل مشکل‌دار بودن ضمانت‌نامه‌ها، با مشکل رو به رو شده است.

وی در پایان درخواست کرد که مشوق‌های صادراتی پرداخت شود تا به صادرات بیشتر کمک کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha