اردکانیان: تاجیکستان گام‌هایی عملی‌تر برای توسعه روابط اقتصادی با ایران بردارد

تهران- ایرنا- رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و تاجیکستان ضمن تاکید بر توسعه روابط اقتصادی ایران و تاجیکستان گفت: تاجیکستان گام های عملی تری برای توسعه روابط اقتصادی با ایران بردارد. 

«رضا اردکانیان» روز دوشنبه در آیین گشایش رسمی سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و تاجیکستان با حضور «عثمانعلی عثمان زاده» وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان در وزارت نیرو، افزود: امروز فضای توسعه روابط بین دو کشور نسبت به گذشته مثبت‌تر شده و بر این اساس تاجیکستان باید اقدام‌های موثرتری برای توسعه روابط با ایران بردارد.

وزیرنیرو برداشتن گام عملی برای اجرای پروژه‌های معطل مانده، بویژه اقدام عملی در ارتباط با صورتهای مالی مربوط به پروژه سنگ توده ۲ ( واحد نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی تاجیکستان )، تلاش برای توسعه همکاری‌های بانکی و آموزشی، تسهیل فعالیت سرمایه گذاران و فعالان ایرانی در تاجیکستان و تکمیل تونل انزاب را نمونه اقدام‌هایی دانست که باید از سوی تاجیکستان برای توسعه روابط انجام شود.

اردکانیان اضافه کرد: دو سال پیش دوازدهمین اجلاس مشترک در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد و با وجود اینکه توافق‌های خوبی انجام شد، اما برخی موانع و مشکلات مانع به نتیجه رسیدن آن توافق ها شده که دو طرف باید برای برطرف ساختن این موانع تلاش کنند.

رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان گفت: سطح مبادلات تجاری دو طرف اکنون  از سطح مطلوبی برخوردار نیست و باید با توجه به اراده مثبت رییسان جمهوری دو کشور تلاش بیشتری برای توسعه روابط اقتصادی صورت گیرد.

اردکانیان تاکید کرد: انتظار می‌رود با توجه به آن نگاه مثبت مقام‌های سیاسی به زودی شاهد افزایش سطح روابط اقتصادی فی‌مابین باشیم.

وزیر نیرو برگزاری اجلاس شورای حکام آب در روز ۱۴ آذر در تهران را یادآور شد و گفت: وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان هم در این اجلاس حضور خواهند داشت.

اردکانیان افزود: انتظار می‌رود کمیته‌های تخصصی ذیل این اجلاس ابتدا مسایل گذشته را حل و فصل کرده و سپس برای پیگیری مسایل جدید اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =