۱۱ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۴
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83576968
۰ نفر

برچسب‌ها

ژاپن خواستار حل مسالمت آمیز مساله کشمیر شد

دهلی نو-ایرنا – وزارت امور خارجه ژاپن یک روز پس از برگزاری مذاکرات دو جانبه وزرای خارجه و دفاع دو کشور در دهلی نو در بیانیه ای اعلام کرد که ژاپن از نزدیک مساله جامو و کشمیر را دنبال می کند و امیدوار است یک راه حل مسالمت آمیز از طریق گفت و گو برای حل این مساله میان هند و پاکستان پیدا شود.

خبرگزاری ایشین نیوز اینترنشنال هند( ای ان آی) روز دوشنبه  به نقل  از بیانیه وزارت خارجه ژاپن اضافه کرد توکیو با دقت تحولات منطقه را بررسی می کند و امیدوار است که یک راه حل صلح آمیز برای حل مساله کشمیر بین هند و پاکستان ایجاد شود.

در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه ژاپن با اشاره به افزایش  سرمایه گذاری ژاپن در مناطق شمال شرق هند اضافه شده است افزایش مسیرهای ارتباطی در این مناطق برای گسترش ارتباطات در منطقه هند و اقیانوسیه ضروری است.

وزارت خارجه ژاپن در ادامه این بیانیه ،مذاکرات دو جانبه هند و ژاپن موسوم به "مذاکرات ۲+۲" را مثبت ارزیابی کرد و اعلام کرد که بسیاری از مسایل جهانی و منطقه ای مربوط به سریلانکا، چین و کره شمالی مورد بررسی قرار گرفتند.

دهلی‌نو و توکیو با توجه به افزایش حضور چین در منطقه هند و اقیانوسیه و پیش از آغاز سفر آبه شینزو نخست وزیر ژاپن به هند، در مذاکرات دوجانبه موسوم به "۲+۲" در سطح وزیران خارجه و دفاع جزئیات توافقنامه‌های خرید و خدمات دفاعی بین خود را بررسی کردند. این توافقنامه‌ها به دو کشور اجازه خواهد داد تا  از پایگاه‌های دریایی یکدیگر استفاده کنند.

این مذاکرات عصر روز شنبه با حضور اس جیشانکار وزیر خارجه و راجنات سینگ وزیر دفاع هند و همتایان ژاپنی آنها از جمله  توشومیتسو موتگی و تارو کانو در دهلی نو برگزار شد.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =