«تصمیمِ» گریژمان روی میز هیات منصفه‌ای به نام «واندا»

تهران- ایرنا- امضای قرارداد بارسلونا با «آنتوان گریژمان» با غوغای زیادی همراه بود اما براساس آمار و ارقام «اوپتا دیتا»، آبی اناری‌ها از زمان پیوستن وی کم اثرتر و کم خطرتر شده‌اند و باید دید در دیدار امشب بارسا و اتلتیکو، هواداران میزبان چه استقبالی از وی خواهند کرد.

تقابل‌های اتلتیکو و بارسلونا همیشه جذاب بوده زیرا ۲ فلسفه فوتبالی متفاوت را با یکدیگر سرشاخ می‌کند، اما دیدار امشب در واندامتروپولیتانو به یک دلیل جدید جذاب است: بازگشت گریژمان به مادرید.

کوچ مهاجم فرانسوی به نیوکمپ به نوعی با تنش همراه بود و اتلتیکو متقاعد شده بود که گریژمان خیلی پیش‌تر از این حرف‌ها با باشگاه جدیدش وارد مذاکره شده؛ یعنی پیش از آنکه رقم فسخ قرارداد وی از ۲۰۰ به ۱۲۰ میلیون یورو کاهش یابد.

هواداران اتلتیکو از مدت‌ها پیش نسبت به رفتار گریژمان به ستوه آمده بودند به ویژه بعد از مستند «تصمیم» که نشان داد وی پیش از تمدید یک ساله با تیم مادریدی قصد جدایی داشته است.

با تمام داستان‌های دنباله‌دار و پیچ و خم‌ها، سازگاری گریژمان در نیوکمپ ناامید کننده بوده است.

در آستانه بازگشت گریژمان به واندا، روزنامه آ.اس برای بررسی عملکرد بارسا از زمان خرید مرد فرانسوی و اینکه آیا اتلتیکو از فقدان وی رنج  می‌برد و همچنین عملکرد فردی وی، به آمار و ارقام اوپتا نگاهی انداخت.

گریژمان در تقلا برای تاثیرگذاری

سخت است شواهدی پیدا کرد که نشان دهد گریژمان به نوعی به بارسا کمک کرده و این تیم را بهبود بخشیده است؛ این آمار نشان می‌دهد که کاتالان‌ها با او کم خطرتر و کم اثرتر بوده اند.

بارسایی‌ها در جریان ۶۱ دیدار خود در فصل گذشته، میانگین ۲.۳ گل و ۲.۲ امتیاز به ازای هر بازی کسب کردند که هر دوی این ارقام پس از گریژمان به ترتیب به ۲.۲ و ۲.۱ کاهش پیدا کرده و علاوه بر این نرخ پیروزی‌های آنان نیز از ۶۷.۲ به ۶۴.۷ درصد کاهش یافته است.

داستان وقتی که پای شوت ها به میان بیاید، مشابه است به طوری که میانگین شوت‌های آنان با گریژمان در حال حاضر ۱۱.۹ شوت به ازای هر بازی است؛ آنها فصل گذشته آمار ۱۵.۳ تلاش و شوت به سمت چارچوب داشتند.

در ۱۷ بازی گریژمان برای بارسا، دقت پاس آنان در یک سوم دفاعی ۷۸.۶ و در یک سوم دفاعی حریف ۸۴.۴ درصد بوده است؛ بار دیگر این آمار از فصل گذشته کمتر است (۷۹.۲ و ۸۵.۱ درصد.)

اگرچه غیرمنصفانه است که گریژمان را در هر بخش مقصر بدانیم اما عملکرد ضعیف بارسا در خط حمله از حیث روان بودن و تاثیرگذاری قابل انکار نیست.

گریژمان هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده

زمانی که یک بازیکن تیم خود را عوض می‌کند، کاهش نسبی راندمان تا اندازه ای مشخص طبیعی است به ویژه با توجه به سبک بازی متفاوت بارسا و اتلتیکو اما افراد کمی چنین درجه از تضعیف شدن را برای گریژمان پیش بینی می‌کردند.

مهاجم تیم ملی فرانسه فصل گذشته در واندا ۲۱ گل، ۱۱ پاس گل و ۸۸ خلق موقعیت در جریان ۴۸ بازی به نام خود ثبت کرد. به عبارت دیگر او هر ۲.۲ بازی یک گل می‌زده و میانگین پاس گل نیز به ازای هر بازی ۴.۳ و همچنین ۱.۸ خلق موقعیت بوده است.

گریژمان در این فصل در جریان ۱۷ بازی تنها ۵ گل به ثمر رسانده، سه پاس گل داده و ۱۲ موقعیت گلزنی خلق کرده است. این بدان معنا است که او هر ۳.۴ بازی یک بار گل زده و این رقم نسبت به فصل گذشته ۲ برابر شده است.

گریژمان در فصل جاری سه بار از ترکیب اصلی دور بوده و آمار غیبت‌ها نیز کمک زیادی به او نمی‌کند.

بارسا در دیدارهایی که گریژمان را در ترکیب اصلی نداشته آمار ۱۰۰ درصد پیروزی و میانگین گل ۴ را بر جای گذاشته و این یعنی ۲ برابر بیشتر از زمانی که او در ترکیب اولیه حضور داشته است.

بارسا بدون گریژمان در هر بازی میانگین ۱۵.۳ شوت را ثبت می‌کند و این رقم نیز در مقایسه با زمان حضور وی در ترکیب ۳.۸ شوت بیشتر است، اما آبی اناری‌ها در زمان حضور نداشتن او در ترکیب اصلی ۵۴.۴ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشته و در زمان حضور وی این رقم ۶۵.۱ است که البته با در نظر گرفتن میانگین شوت باید گفت که آنان با مهاجم سابق اتلتیکو کم خطرتر و ملالت‌بارتر بازی کرده اند.

عصر جدید

در سوی مقابل، اتلتیکو در مقایسه با فصل گذشته و زمان حضور گریژمان در برخی مناطق کاهش جزئی داشته است.

زمانی که مهاجم فرانسوی در تیم «دیگو سیمئونه» حضور داشت، آنان میانگین ۱.۵ گل ۲ امتیاز به ازای هر بازی ثبت کردند. این آمار در فصل جاری به ترتیب ۱.۳ و ۱.۹ تغییر یافته و این در حالی است که درصد پیروزی اتلتی از ۵۶.۲ به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

اما تمایز در بسیاری از مناطق قابل چشم پوشی است و در حقیقت، میانگین شوت آنان افزایش یافته و میانگین تلاش برای گلزنی نزد آنان کمتر شده است.

در حال حاضر به نظر می‌رسد اتلتیکو بدون گریژمان کمی از زهر خود را از دست داده اما سخت است که تصور کنیم تیم سیمئونه دلش برای او تنگ شده دست کم برای گریژمان فصل ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =