تدابیر حفاظتی آثار تاریخی فارس در فصل بارش آغاز شد

شیراز-ایرنا-معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: اقدامات حفاظتی از آثار تاریخی استان، همزمان با شروع فصل بارش در دستور کار قرار گرفته است.

عبدالرضا نصیری یکشنبه در این باره گفت: با توجه به اینکه سقف و پشت بام آثار تاریخی در فصل بارش همواره در معرض خطر و آسیب قرار دارد عموم فعالیت‌های حفاظتی در این بخش در دست انجام است.

او ادامه داد: با توجه به تعدد و گستردگی محوطه‌ها و بناهای تاریخی در استان فارس و ضرورت تخصیص اعتبار کلان برای مرمت آثار به خصوص در خارج از شهرها، ناگزیر موارد اضطراری و در خطر تخریب، اولویت حفاظت در این استان است.

معاون میراث فرهنگی فارس افزود: در حال حاضر برخی بناهای تاریخی مانند آب انبارها، کاروانسراها و دیگر ابنیه ها که در خارج از شهرها قرار دارند و متولی خاصی هم از آنها نگهداری نمی‌کند همواره در معرض صدمه است  و برای حل این مشکل، می‌توان با واگذاری بناهای مذکور به مدت معلوم و بر اساس قانون به بخش خصوصی، آنها را مرمت و حفاظت کرد.

در استان فارس حدود سه هزار اثر تاریخی ملی و جهانی وجود دارد و به اعتقاد کارشناسان حدود پنج هزار اثر تاریخی- فرهنگی دارای ارزش  نیز در این استان شناسایی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =