گورباچف: حضور آمریکا در افغانستان، جهان را تهدید می‌کند

تهران- ایرنا- «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، با تشریح خطراتی که ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان متوجه جهان می‌کند، گفت: نیروهای آمریکایی باید از این کشور عقب‌نشینی کنند.

گورباچف که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ واپسین رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود، در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان به بازگویی خاطراتش از نقش اتحاد جماهیر شوروی در جنگ افغانستان در سال‌های ۱۹۸۰ پرداخت و گفت: درسی که آمریکا باید از خروج شوروی(سابق) از افغانستان بیاموزد، این است که آنها باید افغانستان را ترک کنند.

او در واکنش به قصد «دونالد ترامپ» برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان، تاکید کرد که این نیروها باید خارج شوند؛ این درس بزرگی بوده و چیزی شبیه به مسابقه است. مسابقه که شروع شود،‌ آتش گسترش می‌یابد و این درگیری‌ها زمانی که بزرگترین کشورها در آن بیشتر دخل و تصرف داشته باشند، برای همه کشورها، خطرناک است. ۹۱۰۹

اقدام خطرناک ترامپ با خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای
گورباچف در ادامه در مورد پیمان «منع موشک‌های هسته‌ای میان برد»، خروج آمریکا از این پیمان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: همه توافق‌های موجود،‌ محفوظ می‌ماند و از بین نمی‌رود اما این نخستین گام به سوی نابودی آن چیزی است که در هر صورت نباید از میان برداشته شود. اگر این مسیر ادامه یابد،‌ هر چیزی ممکن است و نباید اجازه وقوع آن را داد.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد در سال ۲۰۱۰ میان «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا و «دمیتری مدودف» رئیس جمهوری پیشین روسیه برای کاهش زرادخانه هسته‌ای دو کشور امضا شد. ایالات متحده و ناتو از پارسال شروع به متهم کردن مسکو مبنی بر نقض این پیمان با ساخت موشک جدیدی کردند، اتهامی که همواره از سوی روسیه رد شد با این وجود ترامپ سرانجام دستور خروج آمریکا از این پیمان را صادر کرد و روسیه نیز با اقدام مقابله به مثل، از پیمان خارج شد تا به این ترتیب یکی از مهمترین پیمان‌های جهان درخصوص کنترل تسلیحات به تاریخ بپیوندد.

رهبر اتحاد جماهیر شوروی با تاکید بر اینکه هدف نهایی کنترل تسلیحاتی، عاری شدن از سلاح اتمی است،‌ به تنش‌های کنونی در مناسبات واشنگتن و مسکو اشاره و تاکید کرد باید از جنگ گرم جلوگیری کرد.
گورباچف در عین حال به برخی تحولات جاری در جهان،‌ با دیده مثبت نگریست و گفت: خوب است که در سراسر جهان، گفتمان برقرار است و مردم مذاکره می‌کنند و واکنش نشان می‌دهند؛ این مهمترین مساله است.
وی افزود: مردم متوجه‌اند که جنگ سرد جدید نباید آغاز شود زیرا می‌تواند به جنگ گرم تبدیل شود که به مثابه نابودی همه تمدن ماست و باید جلوی آن را گرفت.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =