۱۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۰
کد خبرنگار: 2651
کد خبر: 83576369
۱ نفر

برچسب‌ها

برداشت بلوط در لالی آغاز شد

اهواز – ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لالی گفت: برداشت بلوط در سطح ۳۰ هزار هکتار از جنگل‌های این شهرستان آغاز شد.

شاپور حاجی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: برداشت این میوه جنگلی هرساله از اواخر آبان آغاز و تا آذر ادامه می یابد.

وی افزود: عملکرد هر درخت کهنسال بلوط در سال بین ۵۰ تا ۸۰ کیلوگرم میوه بلوط است که برداشت آن بیشتر توسط ساکنان بومی و به روش های سنتی انجام می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لالی ادامه داد: میوه درخت بلوط به صورت خام و گاهی پخته برای تامین خوراک دام استفاده می شود.

وی گفت: همچنین برخی با جدا کردن ۲ لایه پوستی از این میوه، آن را آسیاب و شیرین کرده و فرآورده ای به نام " کلگ " تولید می کنند که خاصیت دارویی و خوراکی دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لالی افزود: یکی دیگر از فرآورده های میوه بلوط "جَفت " است که عشایر پوست آماده شده برای مشک آب و دوغ را مدتی در آب جفت می گذارند تا ضخیم تر شود.

از مهم ترین فواید درختان بلوط می توان به جلوگیری از فرسایش خاک ، حفظ حیات وحش منطقه ،افزایش تنوع زیستی ، تلطیف آب و هوا ، حذف آلودگی زیست محیطی ، حفظ رطوبت خاک ، تعلیف دام و ... که به صورت مستقیم و غیرمستقیم عاید انسان می شود اشاره کرد.

شهرستان لالی با ۵۸ هزار هکتار جنگل طبیعی و ۶۵ هزار هکتار مرتع در شمال خوزستان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =