عبدالله: جامعه جهانی از بحران در افغانستان جلوگیری کند
عبدالله عبدالله

تهران - ایرنا - اعضای رهبری تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به ریاست عبدالله عبدالله نسبت به آنچه که وقوع بحران انتخاباتی در این افغانستان عنوان کردند، هشدار داده و از کمیسیون مستقل انتخابات و جامعه جهانی خواستند تا دیر نشده برای نجات انتخابات و جلوگیری از بحران در این کشور اقدام کنند.

به گزارش رسانه های محلی، این خواست در جلسه‌ی امروز (یکشنبه) شورای رهبری، کمیته فنی و ستاد هماهنگی تظاهرات تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله در چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور مطرح شده است.

 عبدالله در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود نوشته است: «رهبری تیم ثبات و همگرایی از کمیسیون انتخابات و شرکای بین‌المللی افغانستان خواستند تا قبل از آن‌که دیر شود، برای نجات انتخابات و جلوگیری از بحران در کشور اقدام نمایند.

اعتراض به بازشماری آرای ثبت نشده در دستگاه بیومتریک
عبدالله عبدالله پیشتر در یک نشست خبری در کابل  ازسرگیری روند بازشماری آرا را «غیرقانونی» خواند و از پیامدهای تداوم آن هشدار داده بود.

. اعتراض دستۀ ثبات و هم‌گرایی این است که در حدود ۳۰۰ هزار رأیی‌که بدون بایومتریک هستند نیز شامل روند بازشماری شده‌اند.

بر اساس دستورالعمل کمیسیون مستقل انتخابات، آرایی که بدون بایومتریک باشد، اعتبار ندارد. با این وجود کمیسیون اقدام به بازشماری کرده است.

عبدالله گفته بود که کمیسیون مستقل انتخابات در این باره، رضایت دستۀ انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی را برآورده نکرده‌است و باید روند بازشماری و تفتیش آرا متوقف شود.

 عبدالله اظهار داشت:  «ما هشدار دادیم اگر کمیسیون مستقل انتخابات در این تصمیمش تجدید نظر نکند، این کمیسیون بی‌طرفی خودرا زیر سوال می‌برد و ما تصمیم بعدی خودرا خواهیم گرفت.»

 در عین حال حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات  اعلام کرده بود که دو نشست تخصصی را با دسته‌های انتخاباتی داشته‌اند و دربارۀ نگرانی‌های آنان از این روند، توضیحات داده‌اند.

اما عبدالله عبدالله، کمیسیون مستقل انتخابات را به پشتیبانی از دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی، متهم کرد و گفت: «در هر گوشه‌یی که تقلب است، مدافع آن تیم دولت ساز است. از کمیسیون مستقل انتخابات، توقع ما این نبود و نیست که به‌عنوان سخن‌گوی تیم دولت ساز عمل کند.»

به گزارش رسانه های افغانستان همزمان با آغاز ازسرگیری روند بازشماری آرا، شماری نسبت به این روند مخالفت کردند و در شماری از ولایت‌ها از جمله در قندور مانع این روند شدند. در همین راستا در اعتراض به بازشماری آرای بایومتریک نشده هواداران عبدالله عبدالله روز جمعه در کابل اقدام به تظاهرات کردند و امرروز یکشنبه نیز در استان بغلان از سرگرفته شد.

انتخابات ریاست‌جمهور افغانستان، ششم مهر برگزار شد اما تا حالا که بیشتر از دو ماه از این زمان می‌گذرد، کمیسیون مستقل انتخابات قادر نشده‌است که حتی نتایج نخستین این انتخابات را اعلام کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha