۱۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۴
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83576295
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رییس پارلمان عراق خواستار رسیدگی فوری به اوضاع ذی قار و نجف شد

تهران -ایرنا - محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق روز یکشنبه از کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان این کشور خواست تا گروهی را برای رسیدگی به اوضاع امنیتی استان های ذی قار و نجف فورا به این دو استان اعزام کند.

یک منبع پارلمانی در عراق با اعلام این مطلب به پایگاه خبری «بغداد الیوم» افزود؛ الحلبوسی از رییس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق خواسته که برای مشارکت در تدوین یک طرح امنیتی جهت حفظ جان تظاهرکنندگان در ناآرامی های اخیر،  فورا گروه هایی را به استان های ذی قار و نجف اعزام کند.

این منبع که نامش فاش نشده، افزود، محمد رضا ریاست این کمیسیون را به عهده دارد و عدنان الاسدی و سعران الاعاجینی دو نماینده پارلمان نیز از اعضای آن هستند.

اعتراض ها در برخی از شهرهای عراق به ویژه ذی قار و نجف طی روزهای اخیر شدت یافته است؛  تا جایی که فرمانده پلیس استان ذی‌قار در پی این ناآرامی ها از سمت خود استعفا کرد.

پارلمان عراق در نشست روز یکشنبه خود به بررسی اوضاع استان های ذی قار و نجف پرداخت.

این در حالی است که پارلمان عراق امروز با استعفای عادل عبدالمهدی نخست وزیر موافقت کرد.

بنا به اعلام برخی رسانه ها، در اعتراضات و ناآرامی های چند روز اخیر در این ذی قار و نجف،  ده‌ها تن کشته و زخمی شده اند.

تظاهرات مردم عراق که در ۹ مهر ماه در اعتراض به مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، در سوم آبان وارد فاز دوم شد و رنگ بوی سیاسی گرفت و معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار براندازی دولت را سر دادند.

 دولت عراق  با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، نتوانست معترضان را آرام کند و با شدت یافتن ناآرامی ها  نخست وزیر مجبور به استعفا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =