۱۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۹
کد خبرنگار: 759
کد خبر: 83576235
۰ نفر

برچسب‌ها

«پلیس معطوف بر جامعه» براساس چه باوری شکل گرفته است؟

تهران - ایرنا - «پلیس معطوف بر جامعه» بر اساس این باور ساخته شده که مردم حق دارند در فعالیت پلیسی چیزی بگویند و در مقابل آن در این فعالیت مشارکت داشته باشند و آن را حمایت کنند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری پلیس، «پلیس معطوف بر جامعه» (سی پی - CP) «فرآیند امکانپذیر ساختن مشارکت شهروندان و جوامع در فعالیت پلیسی در سطح مورد انتخاب آنها است که رنج آن از فراهم‌سازی اطلاعات و اطمینان تا تقویت آنها برای تشخیص و به‌کارگیری راه‌حل‌هایی برای مشکلات محلی و تاثیرگذاری بر روی اولویت‌ها و تصمیم‌های راهبردی را دربرمی‌گیرد.»

پلیس معطوف بر جامعه به الگوی پلیس معاصر بدل شده که در طول سال‌های اخیر به طور چشمگیری متحول شده است؛ تحول چنین پلیسی در سال‌های ۱۹۷۹تا ۱۹۸۶ آغاز شد که در آن دوره به اقدامات اولیه پلیس معطوف بر جامعه، «پروژه‌های نمایشی» و «تجربه» گفته می‌شد.

از ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۴ پلیس معطوف بر جامعه به تحول در فاز ادغام متحول شد و بر مواد مخدر و ترس از مسائل مربوط به جرایم تمرکز کرد؛ نسل سوم که با عنوان «نهادسازی» شناخته می‌شود از ۱۹۹۵ تا امروز ادامه می‌یابد با مقیاس وسیع‌تری از فعالیت‌های پلیس معطوف بر جامعه را در بر می گیرد.

امروزه تفاوت‌های عمده‌ مدل پلیس معطوف بر جامعه کلاسیک مورد مطالعه توسط وایت (۱۹۴۳)، گنس (۱۹۸۲) و دیگران، پدیداری و ترویج شبکه‌های اجتماعی و تلفن‌های همراه دارای اینترنت است؛ منینگ (۲۰۱۱) اهمیت عناصر فناوری در شبکه اجتماعی به طراحی پلیس برای خدمت به نیازهای پلیسی و تقویت آنالیز و ترسیم نقشه جرایم، تشخیص داد.

علاوه بر این، افزایش جوامع مجازی و شبکه‌های اجتماعی آنلاین افقی باعث پیچیده‌ شدن روابط با ساختارهای پلیس فعلی شده است.

در برابر زمینه‌ تکثر فرهنگی و قومی، انتشار تکنولوژی‌های جدید یک عنصر همگنی و ظاهرا یک زمینه برابر را تزریق می‌کند بنابراین به کارگیری شبکه‌های اجتماعی باید توسط پلیس به عنوان کانالی برای ایجاد رابطه متقابل با اعضای جامعه به کار گرفته شود.

«اینسپکت» یک پروژه سه ساله اتحادیه اروپا است که در می ۲۰۱۵ آغاز شد و اکنون در سراسر اروپا و در کشورهای دیگر تعداد کاربران زیادی را بسیج و همراه کرده است. این پروژه با تاکید اساسی بر استفاده از شبکه‌های اجتماعی در پلیس معطوف بر جامعه باعث تثبیت و مدرن شدن ارتباط دوطرفه ذینفعان شده است.

چشم‌انداز این پروژه، ساخت یک چارچوب پایدار برای پلیس معطوف بر جامعه است که به طور موثری بر همکاری منسجم بین پلیس و جوامع مختلف رسیدگی کرده و آن را ترویج می‌کند.

هدف اساسی این پروژه تایید اعتبار نتایج پژوهش‌ها و تشخیص فعالیت‌های مناسب در مورد همکاری بین پلیس و جامعه در سطح ملی، محلی و منطقه‌ای است.

این مفهوم شامل گزارش‌دهی حوادث هم از اعضای ثبت شده جامعه و هم به صورت ناشناس با استفاده از یک شبکه اجتماعی است که به طور متناسبی برای پلیس معطوف بر جامعه طراحی شده است.

گزارش‌ها به صورت آنلاین در سیستمی پردازش می شوند که از عناصر اطلاعاتی ساخته شده‌اند که ارتباطات دوطرفه و شخصی‌شده را حمایت می‌کند و مشارکت اعضای جامعه در فراهم‌سازی اطلاعات اضافی و برای بهبود استفاده از منابع پلیسی در دسترس را بهبود می‌دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =