اجرای ۵۰۰۰ هکتار جنگل‌کاری در جنوب کرمان

جیرفت - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان از اجرای پنج هزار هکتار جنگل‌کاری در این منطقه خبر داد و گفت: این طرح با حمایت دولت تدبیر و امید در راستای حفظ و پایداری محیط زیست کلید خورده است.

حمزه احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح جنگل‌کاری منطقه جنوب کرمان با اعتبار ۲۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه وسعت جنگل‌های جنوب کرمان ۴۸۳ هزار هکتار است، بیان کرد: جنگل‌های جنوب کرمان شامل ایرانی - تورانی و خلیج عمانی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان ادامه داد: جنگل‌های ایرانی - تورانی با گونه‌های بادام کوهی، بنه، کهکم، ارس، انار شیطان، ارژن و جنگل‌های خلیج عمانی با گونه های کُنار، کَهور، اسکنبیل و گز پوشش منطقه را فرا گرفته‌اند.

وی اظهار داشت: بیشترین گونه‌های جنگلی جنوب کرمان شامل کنار و کهور است.

احمدی گفت: روز ۱۴ آذرماه سال جاری همزمان با سراسر کشور در سطح ۴۳۰ هکتار عملیات غرس ۶۵ هزار اصله نهال در عرصه‌های منابع طبیعی جنوب کرمان اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: طرح جنگل‌کاری با هدف راه حلی برای رسیدن به توسعه پایدار، کنترل روان آب‌ها و جلوگیری از سیلاب‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه منابع طبیعی پایه حیات و توسعه پایدار است، بیان کرد: حفاظت و نگهداری از منابع طبیعی، جنگل‌ها و مراتع باید اولویت همه مسوولان باشد.

مساحت منابع طبیعی جنوب کرمان سه میلیون و ۸۵۸ هزار هکتار است.

شهریورماه امسال ۳۵ طرح منابع طبیعی و آبخیزداری با اعتبار ۱۶۵ میلیارد ریال در جنوب کرمان به بهره‌برداری رسید و بیش از پنج هزار و ۱۰۰ خانوار از مزایای این طرح‌ها بهره‌مند شدند.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان را تحت پوشش دارد.

جنوب کرمان با یک میلیون نفر جمعیت از شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، منوجان، قلعه‌گنج، رودبار جنوب و فاریاب تشکیل شده است.

اخبار مرتبط