اصفهانیان: در مورد «زاهدی‌فر» طبق آیین‌نامه تصمیم‌گیری می کنیم

تهران- ایرنا- عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال با بیان اینکه داور دیدار سپاهان و استقلال محروم نشده است و طبق آیین‌نامه در مورد او تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: داور نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان ضعیف شده است.

«فریدون اصفهانیان» امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با ایرنا، درباره شایعه محرومیت «محمدحسین زاهدی‌فر» قاضی دیدار جنجالی سپاهان و استقلال در چارچوب هفته دوازدهم مسابقات لیگ برتر، اظهار داشت: چنین حرفی نزدم و نمی‌دانم برخی از رسانه‌ها به دنبال چه چیزی هستند. همیشه گفتم و بازهم می‌گویم؛ بر طبق آیین‌نامه رفتار می‌کنیم. همانطور که اگر داوری خوب قضاوت کند، طبق آیین‌نامه تشویق می‌شود؛ اگر هم قضاوت بعدی داشته باشد تنبیه لازم برایش در نظر گرفته خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که زاهدی‌فر چرا با وجود رد شدن در تست‌های داوری ابتدای فصل، در لیگ نوزدهم قضاوت می‌کند خاطرنشان کرد: اطلاع ندارم که در ابتدای فصل ایشان تست داده یا خیر. اما در آیین‌نامه داریم که اگر داوری در تست‌های ابتدای فصل رد شود می‌تواند ۶ تا هشت هفته بعد بار دیگر تست بدهد و در صورت قبولی، به قضاوت بپردازد. بنظر می‌رشد همین اتفاق برای زاهدی‌فر رخ داده باشد که البته در جریان‌ دقیق آن نیستم و فقط چیزی که در آیین‌نامه وجود داشت را به شما گفتم.

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره اشتباهات زیاد زاهدی‌فر و اینکه انگار او تمرکز لازم برای قضاوت در این مسابقه را نداشت؛ گفت: وقتی داوری اشتباهی را انجام می‌دهد؛ در زمین مسابقه متوجه نخواهد شد که اگر این اینطور می‌شد اشتباهش را اصلاح می‌کرد. با این حال باید همکاران این داور، او را یاری می‌کردند. داور پشت دروازه می‌توانست در صحنه هند بازیکن سپاهان به داور کمک کند اما یا خودش هم تمرکز نداشته و یا شهامت نداشته که اعلام کند. نباید فراموش کنیم که جاگیری داور به گونه‌ای است که خودش بهترین قاضی ممکن می‌توانست باشد. کی‌روش استنلی زرنگی کرد و در لحظه آخر دستش را کشید اما توپ به انگشتان دست او برخورد کرد و به احتمال زیاد همین مساله داور را به اشتباه واداشته است. هنوز بازی را به صورت کامل ندیده‌ام و فقط کارشناسی‌های همکارانم را در رسانه‌ها خوانده‌ام. باید به صورت دقیق همه صحنه‌ها آنالیز شوند.

وی درباره اینکه نبودن داوران اصلی حال حاضر فوتبال کشورمان در ایران به خاطر حضور در سمینای AFC تاثیری در انتخاب زاهدی‌فر به عنوان قاضی بازی حساس سپاهان و استقلال داشته است یا خیر؟ بیان داشت: همه اینها بستگی به نظر کمیته و دپارتمان داوری دارد. هنوز در کمیته جدید تشکیل جلسه نداده‌ایم و از چینش داوران مطلع نیستم. با این حال واقعیت است که اگر آن داوران حضور داشتند شانس بالایی برای قضاوت این مسابقه داشتند.

اصفهانیان در ادامه راجع به عدم تشکیل جلسه کمیته داوران با حضور اعضای جدیدش تصریح کرد: ابتدا در جلسه هیات رییسه افرادی که ممبینی برای حضور در کمیته داوران انتخاب کره بود، مورد تایید قرار گرفتند اما هنوز جلسه‌ای بین اعضای جدید برگزار نشده است و انشالله این اتفاق هر چه سریع‌تر رخ بدهد.

وی درباره عملکرد ضعیف داوران پشت دروازه افزود: من هم این عقیده را دارم که داوران پشت دروازه نباید حضور مداوم داشته باشند. این داوران باید در ابتدا باید هم سطح داوران وسط باشند و نیازی نیست در تمام مسابقات از آنها استفاده شود. با این حال این را هم نباید نادیده بگیریم که اگر اشتباهی داشته‌اند، چند بار نیز به کمک داوران وسط آمده‌اند. در بازی سپاهان داور پشت دروازه نتوانست کمک کند و باید هماهنگی بیشتری بین داوران ما در داخل زمین وجود داشته باشد. در صحنه‌های تلویزیونی مشخص بود که داور می‌گفت صحنه را دیده و از تصمیمش مطمئن بود.

اصفهانیان در پایان گفت: داوری نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان ضعیف شده است، چرا که بهای لازم به داوران داده نمی‌شود. ما مگر مدارس فوتبال نداریم؟ چرا نباید مدارس فوتبال برای داوران داشته باشیم؟ جایی که بتوان داوران جوان را آموزش داد و آنها را به فوتبال تزریق کرد. داورانی که هم بازی کنند و هم داوری. اگر علیرضا فغانی به موفقیتی رسیده، یکی از دلایل اصلی‌اش این است که خودش فوتبالیست بوده و فهم لازم را دارد. ما در حال حاضر هم کلاس‌های درجه سه داوری برای جوانان زیر ۲۵ سال برگزار می‌کنیم اما خیلی از آنها فوتبالیست نبوده‌اند و شغل‌های مختلفی دارند و به همین خاطر فهم فوتبالی‌شان زیاد نیست. در این شرایط نابرابر نباید انتظار معجزه داشته باشیم. باید برای رشد داوری، با نوجوانان بالای ۱۵ سال کار را آغاز کنیم و بعد از چند سال کار مداوم، در سن ۲۵ سالگی آنها را وارد کوران مسابقات کنیم. اینها نیاز به هزینه و بودجه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =