روحیه جهاد و ایثار را در دفاع از مواضع کشورمان در عرصه بین‌المللی احساس می‌کنم

تهران - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه  گفت: خوشبختانه امروز نیز همچنان همان روحیه جهاد و ایثار را در دفاع از مواضع کشورمان در عرصه بین‌المللی احساس می‌کنم.

سید عباس موسوی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از ۲۰ عنوان کتاب شاهد که در موزه شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی برگزار شد، با بیان اینکه افتخار می‌کنم در وزارتخانه‌ای مشغول به خدمت هستم که ۶۰ درصد نیروهای آن از خانواده ایثارگران هستند، گفت: من در ۱۴ سالگی به جبهه رفتم و در چند عملیات نیز حضور یافتم.

وی افزود: خاطره‌ها با بیان کردن به‌صورت شفاهی از بین می‌روند اما با نگاشته شدن ماندگار می‌شوند. نوشتن و نگارش خاطرات و آثار مربوط به شهدا و ایثارگران موضوع بسیار مهمی است و ما در وزارت امور خارجه به‌عنوان نمایندگان ایران در خارج کشور از قدرت نرم این فرهنگ ایثار و شهادت کمک می‌گیریم و از آن صحبت می‌کنیم.
موسوی ادامه داد: ایثار و شهادت و دفاع مقدس جزو مفاهیمی فرازمانی و فرامکانی هستند و نحوه برخورد با این مفاهیم نیز بر همین اساس است، درست مانند واقعه کربلا که تا ابد ادامه خواهد یافت. ما نیز در وزارت امور خارجه تلاش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد در سطح دنیا اقدام به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کنیم.

بخش مغفول در حوزه جمع‌آوری و نشر آثار شهدا بخش شنیداری و صوتی است

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تأکید بر اینکه نوشتن اندیشه‌ها می‌تواند سرمایه‌ای برای آینده کشور باشد، افزود: خوشبختانه اسناد شهدا و ایثارگران که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران جمع‌آوری شده‌ در حال دیجیتالی شدن است. این اتفاق بسیار خوبی است زیرا این آثار به‌عنوان ذخایر برای آیندگان باقی می‌مانند تا از بیگانه شدن نسل‌های آینده با آرمان‌های شهدا جلوگیری شود.
وی افزود: بخش مغفول در حوزه جمع‌آوری و نشر آثار شهدا بخش شنیداری و صوتی است. از بسیاری از این عزیزان فایل‌ها و نوارهای صوتی زیادی به‌جا مانده که باید به‌روز رسانی و در اختیار عموم قرار گیرد. در نگارش تاریخ شفاهی نیز باید استانداردهایی لحاظ شوند تا آثار تولیدی تأثیر لازم را بر جامعه و مخاطبان بگذارد.

بنیاد شهید و امور ایثارگران با وزارت آموزش‌وپرورش همکاری کند
فریده اولاد قباد نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون شاهد مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: شهدا با کمبود امکانات از سرزمین، آرمان‌ها و ارزش‌های خود دفاع کردند و امروز نیز عزیزانی هستند که اسلحه شهدا را در دست گرفته‌اند و با قلم خود فرهنگ آنان را ترویج می‌کنند.
وی افزود: ما در مجلس شورای اسلامی تلاش کردیم تا در برنامه ششم توسعه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را موظف کنیم تا در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت کنند، زیرا یکی از راهکارهای مقابله با شبیخون فرهنگی دشمن همین کار فرهنگی و ترویجی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران جزو سازمان‌هایی است که بودجه محدودی دارد و جا دارد از این مجموعه بابت تمام تلاش‌هایی که علی‌رغم محدودیت‌ها انجام می‌دهند، تشکر کنیم. همچنین مسئولان بنیاد باید پیشنهادت و نظرات خود را در خصوص بودجه ۱۳۹۹ به مجلس ارائه دهند تا در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گیرد.
اولاد قباد در پایان گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران باید با وزارت آموزش‌ و پرورش همکاری کند تا شاهد تولید محتوای درسی متناسب با فضای ایثار و شهادت برای دانش آموزان باشیم.

در حوزه آثاری که مرتبط با شهدا و انقلاب منتشر می‌شوند اهدافی را مشخص کنیم
محسن پرویز رئیس هیات‌مدیره انجمن قلم نیز گفت: زمانی که شهدای ما به شهادت رسیدند اطلاعات زیادی از آنان موجود بود اما امروز در بسیاری از موارد اطلاعات کمی از آن‌ها در دسترس است و باید مانع فراموشی و نابودی مدارک مربوط به آن‌ها شویم.
وی ادامه داد: لازم است در حوزه آثاری که مرتبط با شهدا و انقلاب منتشر می‌شوند اهدافی را مشخص کنیم و در نظر بگیریم و کارها را متناسب و منطبق با این اهداف پیش ببریم.

در این مراسم از کتاب‌های وصیت‌نامه شهدای استان البرز، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی (دفتر اول و دوم)، کردستان (دفتر دوم)، مرکزی، کرمان (دفتر دوم)، فارس (دفتر دوم)، فرهنگنامه جاودانه‌های تاریخ استان یزد، طبیبان عرشی، پارتیتور ۹ (سمفونی پیروزی)، پرواز دیده بان، یک خط زندگی، آواز غمزده خاک، بولوت، بچه‌های دارالفنون، برف می‌بارد گل سرخ، زخم‌ها، مرد راه و گزیده موضوعی وصیت‌نامه شهدا (رونق و تولید) رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =