در نشست خبری رییس مجلس چه گذشت؟

تهران-ایرنا- نشست خبری علی لاریجانی رییس مجلس، امروز عمدتا حول محور اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، آینده سیاسی لاریجانی، و نقش و جایگاه مجلس در فرایندهای تصمیم‌گیری متمرکز بود.

امروز یکشنبه دهم آذرماه ۱۳۹۸، نشست خبری علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در آخرین سال و واپسین ماه‌های مجلس دهم با حضور خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی در ساختمان مشروطه برگزار شد.

ساعت ۹:۲۰ دقیقه خبرنگاران با هماهنگی‌های صورت گرفته برای حضور در محل نشست خبری رییس مجلس شورای اسلامی از گیت‌های بازرسی عبور کردند؛ سالن مملو از خبرنگاران و عکاسانی است که می‌خواهند  نشست لاریجانی را ثبت کنند.

ساعت نزدیک به ۱۰ صبح است و هنوز همهمه صحبت‌های خبرنگاران و عکاسان در سالن ادامه دارد؛ ساعت به ۱۰.۱۲ دقیقه نزدیک می‌شود، رییس مجلس شورای اسلامی وارد محل نشست می‌شود، بهروز نعمتی، محمد علی وکیلی  و برخی دیگر او را همراهی می کنند؛ قاری در جایگاه قرار گرفته و آیاتی از سوره شوری را تلاوت کرد؛ سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نواخته می‌شود، حاضران در سالن قیام می کنند؛ سپس مجری برنامه ضمن گرامیداشت روز شهادت شهید مدرس و روز مجلس، از رییس مجلس شورای اسلامی دعوت می‌کند در جایگاه قرار گیرد.
پرسش و پاسخ این نشست خبری عمدتا شامل سه محور بود؛ اصلاح قیمت بنزین و تبعات آن؛ جایگاه مجلس شورای اسلامی و نامزدی لاریجانی در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ۱۴۰۰. در کنار اینها درباره سهم فرهنگ در بودجه، اصلاح ساختار بودجه و معدودی سوال در حوزه سیاست خارجی و به ویژه برجام هم از لاریجانی سوالاتی مطرح شد.

 مدرس سیاستمدار منصف، شجاع و پرهیزگار بود

لاریجانی پیش از شروع پرسش و پاسخ، سخن آغاز می‌کند و می‌گوید که سرما خورده است؛ «امروز روز مجلس است که مصادف با سالروز شهادت شهید مدرس است که این روز را به نمایندگان و مردم تبریک می گویم، شهید مدرس یک فقیه مبارز و مجاهدی بود که ویژگی‌های منحصربه فردی و اضلاع مختلف فکری داشت و یک سیاست مدار منصف و بسیار شجاع و پرهیزگار بود.»

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه گزارشی از طرح‌ها و لوایح مصوب مجلس، تعداد سوال از وزرا، استیضاح‌ها، عدم رای اعتمادها، تحقیق  و تفحص‌ها و ... ارائه می دهد و لیستی از مصوبات ضروری و مهم دوره دهم مجلس شورای اسلامی را عنوان می‌کند.

پرسش و پاسخ خبرنگاران با رییس مجلس با سوالی درباره ریاست دوازده ساله لاریجانی بر مجلس شورای اسلامی آغاز می‌شود، و سپس با پرسش‌هایی درباره جایگاه و در راس امور نبودن مجلس ادامه می‌یابد؛ خبرنگاران از افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین در کشور می پرسند. تقریبا بیش از ۹۰ درصد پرسش‌ها پیرامون همین موضوع و ‌تبعات آن در جامعه و همچنین نحوه تصمیم‌گیری شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای اجرای این طرح و واکنش‌ها و اعتراضاتی است که به همراه داشته است.

 تصمیم به عدم حضور در انتخابات لحظه‌ای نیست

ظاهرا هنوز برخی باور نکرده اند لاریجانی تصمیمی برای ثبت نام در انتخابات مجلس ندارد. برخی خبرنگاران از تصمیم وی برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم به شرط اصرار علما می‌پرسند که وی پاسخ می‌دهد «این تصمیم لحظه‌ای نیست و من مدتی روی آن فکر کردم و امیدواریم که ان‌شاءالله همین مسیر طی شود».

 اگر صدرایی بیندیشید هردم انسان‌ها عوض می‌شوند 

از رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌پرسند که پاسخ می‌دهد «تکلیف را روشن کنم که من برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای ندارم.»

خبرنگاری از رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص تغییرات لاریجانی از حیث رفتارهای سیاسی در دوره ریاست سازمان صداو سیما و لاریجانی در ۱۲ سال ریاست بر مجلس شورای اسلامی می‌پرسد که وی با خنده پاسخ می‌دهد «این هم جز آن سوالات رمانتیک است که من خیلی وارد نیستم.»، «در سطوحی مشکلات کشور را بهتر دیدم و بنابراین اگر شما صدرایی بیندیشید مرحوم ملاصدرا به حرکت جوهری قائل بود و هردم انسان‌ها عوض می‌شوند و این خیلی عجیب نیست.»

از عبارت لابی استفاده نکنید

لاریجانی همچنین در پاسخ به خبرنگاری که در طرح پرسش خود کلمه لابی در مجلس را به کار برد، گلایه‌مندانه  گفت: «عنوان می‌شود که برخی از دستگاه‌ها با مجلس و کمیسیون‌هایش لابی می‌کنند این کلمه اشتباهی است چرا که آنها مشکلاتشان با دولت حل نمی‌شود و برای حل آن به مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مراجعه می‌کنند. بهتر است که از این کلمه استفاده نشود چرا که برداشت‌های دیگری از آن می‌شود البته این موضوع اشکالی ندارد که آنها برای حل مشکلاتشان به مجلس روی می‌آورد، در کلان باید شاهد اصلاحات ساختاری معقول و سنجیده بودجه باشیم.»

پرسش و پاسخ خبرنگاران با رییس مجلس شورای اسلامی همچنان با محوریت بنزین ادامه دارد؛ خبرنگار شبکه «سی بی اس» آمریکا از لاریجانی در خصوص بن بست میان ایران و آمریکا می پرسد که لاریجانی پاسخ می‌دهد «اراده سیاسی برای حل این موضوعات همیشه هست و بن‌بستی نیست».

خبرنگار الجزیره از حوادث عراق می پرسد و لاریجانی پاسخ می دهد «با حضور آیت الله سیستانی در عراق و رهبری جامعی که دارد ما نگرانی نداریم و ایشان به ابعاد مساله خوب وقوف دارند».

خبرنگار خبر آنلاین از رییس مجلس شورای اسلامی می پرسد که آیا قرار است ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را به شما بسپارند که لاریجانی در پاسخ وی گفت «رییس دارد که».

دقایقی پیش از اذان ظهر، نشست خبری رییس مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران به پایان رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =