ناتو در مبارزه با ترور باید استاندارد یکسان داشته باشد

آنکارا- ایرنا- خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در مقاله‌ای که به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو به تحریر درآمد نوشت: ناتو سازمانی کلیدی در مقابله با تروریسم به هر شکل آن در دنیاست. با این وجود، این مبارزه در صورتی که با عزم و استاندارد یکسان همراه نباشد، جدیت و اهمیت خود را از دست می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز یکشنبه، در این مقاله وزیر دفاع ترکیه با اشاره به اینکه نشست ناتو بعد از مناقشه لفظی بین فرانسه و دیگر اعضای این سازمان و سخنان مکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی بر «مرگ مغزی ناتو» برگزار خواهد شد افزود: در نشست سال گذشته نیز شاهد مناقشات مشابه بودیم. در نشست امسال یکی از موضوعات بحث‌برانگیز مربوط به ترکیه خواهد بود. به عنوان مثال اظهارات رئیس جمهوری فرانسه درباره عملیات چشمه صلح ترکیه، غیر منطقی و نمونه بارز تحریف حقایق است.

وی با بیان اینکه ترکیه به انجام وظایف و مسئولیت‌های خود در این سازمان به بهترین وجه ادامه می دهد اظهار داشت: در دنیایی با تهدیدات امنیتی و مسائل جدید مواجه هستیم. از نظر ترکیه، موجودیت ناتو در دنیای جدید ضروری و طبیعی است. از این به بعد نیز ناتو باید تقویت شده و سازمان به شکلی که روح اتحاد و همبستگی مطابقت داشته باشد، به کار خود ادامه دهد. اما این همبستگی در مبارزه با ترور نیز بایستی عملی گردد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مبارزه با ترور چنانچه استاندارد یکسانی را اعمال نکند، اهمیت و کارایی خود را از دست می‌دهد.

آکار در ادامه مقاله خود این اظهارات را بر زبان آورد:

«ترکیه در مبارزه با گروه تروریستی که امنیت ملی و ثبات منطقه‌ای را به خطر بیندازد و در مرزهای آن، به تشکیل دالان تروریستی مبادرت ورزد، از اعضای ناتو انتظار همبستگی و مساعدت دارد. بارها از متحدانمان در ناتو درخواست تشکیل منطقه امن در شمال سوریه را دادیم. با آمریکا نیز درباره برخی موضوعات به توافق رسیدیم. با این حال، این توافقات رنگ و بوی عمل به خود نگرفت و ما علیرغم سیاست حرکت دسته‌جمعی سازمان ناتو، ناچار شدیم به تنهایی وارد عمل شویم.

بسیاری از متحدان ناتویی‌مان در گروه تروریستی شناختن ی.پ.گ و مبارزه با آن، کمکی به ما نکردند و تنها بعد از اینکه وارد عمل شدیم، ما را محکوم کردند. واکنش متحدان ناتویی‌مان بسیار ناعادلانه و بی‌معنی بود».

وزیر دفاع ترکیه با تأکید بر اینکه جمعیت پناهجویان سوری در ترکیه به اندازه جمعیت شهر لس آنجلس آمریکاست، تأکید کرد: ترکیه در امر آموزش، بهداشت و زندگی پناهجویان سوری در کشور تا به امروز ۴۰ میلیارد دلار هزینه کرده است. ما بیش از همه خواهان ثبات و صلح در سوریه هستیم. بعد از توقف عملیات چشمه صلح، تحرکات گروه تروریستی ی.پ.گ ادامه دارد. به مبارزه خود با گروه‌های تروریستی تا نابودی آخرین تروریست ادامه خواهیم داد.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در روزهای آتی با برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو به میزبانی لندن، به استقبال هفتادمین سالگرد تاسیس این ائتلاف نظامی می‌رود اما ابرهای تیره اختلافات کنونی حاکم بر مناسبات میان اعضا به ویژه در روزها و هفته‌های اخیر، نشست لندن را زیر سایه ای سرد فرو برده است.

نشست سالان سران ناتو روزهای روزهای ۱۲ و ۱۳ آذر (۴-۳ دسامبر) به میزبانی لندن برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha