نشست آب‌وهوایی مادرید و بلاتکلیفی وعده‌ها

تهران- ایرنا- بیست و پنجمین نشست تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل در سایه هشدارها درباره افزایش دمای زمین و تردیدها درخصوص امکان تحقق وعده کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای باهدف جلوگیری از بدترین پیامدهای زیست‌محیطی، با بحث‌هایی درباره آینده زمین برگزار می‌شود.

هیات‌هایی از سراسر جهان امروز(دوشنبه) در مادرید پایتخت اسپانیا گرد هم می‌آیند تا هفته‌ای را برای برگزاری نشست‌های آب‌وهوایی آغاز کنند.

هدف اصلی اجلاس دو هفته‌ای «کاپ ۲۵ مادرید- COP 25»، تکمیل آیین‌نامه توافق پاریس است تا پس از پنج سال از امضای آن از سال ۲۰۲۰ اجرایی شود. این آیین‌نامه مشتمل بر رویه‌ها، سازوکارها و نهادهایی است که مفاد پیمان آب‌وهوایی پاریس از طریق آنها اجرا خواهند شد. گرچه این آیین‌نامه در اجلاس پارسال «کاتویس» لهستان نهایی شد اما برخی از مسائل لاینحل باقی ماند و قرار شد مذاکره‌کنندگان در مدت یک سال، آنها را حل و فصل کنند. مهمترین مساله، بازار جدید کربن بوده که قرار است ذیل توافق پاریس تشکیل شود.

به گزارش تارنمای کوارتز، این مذاکرات به دنبال گزارش مهم سازمان ملل متحد برگزار می‌شود که نشان می‌داد هدف حفظ دمای زمین به میزان ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پیش از صنعتی شدن، به عنوان آستانه‌ای که تغییرات آب‌وهوایی را به فاجعه تبدیل می‌کند، تقریبا غیرممکن است.

کره زمین در مسیر گرمایشی ۳.۲ درجه سانتیگراد بالاتر از سطوح پیش از صنعتی شدن تا سال ۲۱۰۰ قرار دارد. برای حفظ آستانه مورد توافق ۱.۵ درجه سانتیگراد، نیاز است انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ میلادی کاهش هفت درصدی داشته باشد. این  بدان معناست که انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال ۲۰۳۰ میلادی باید ۵۵ درصد کمتر از سال ۲۰۱۸ باشد.
 


بیست و پنجمین کنفرانس آب‌وهوایی سازمان ملل، محلی برای تصمیم‌گیری کشورها باهدف نهایی‌کردن سازوکارهایی برای عمل به تعهدات خود خواهد بود. یکی از موضوع‌های اصلی این مذاکرات، ایجاد مقرراتی در بازارهای بین‌المللی کربنی خواهد بود که از معدود تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی برای جلوگیری از تغییرات آب‌وهوایی است.

بسیاری از کشورها می‌خواهند با خرید «اعتبارات کربنی» به اهداف آب‌وهوایی مورد تعهدشان در تعدیل انتشار گازهای گلخانه‌ای خود دست یابند.
«اعتبار کربنی» واژه‌ای عمومی در صنعت بوده که نشان‌دهنده هر نوع مجوز یا گواهی قابل معامله برای خروج یک تن دی‌اکسیدکربن یا هر نوع گاز گلخانه‌ای است که حجمی معادل یک تن دی‌اکسیدکربن را داشته باشد.

آنها به دنبال پرداخت‌هایی برای جلوگیری از جنگل‌زدایی در دیگر کشورها یا کاشت درخت هستند. تغییرات در استفاده از خاک از جمله جنگل‌زدایی اکنون حدود یک چهارم از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان را تشکیل می‌دهد.

آفست یا تعدید کردن کربن (Carbon Offset) یا همان کاهش انتشار دی‌اکسیدکربن یا دیگر گازهای گلخانه‌ای در عمل جنجال برانگیز است. همانگونه که روزنامه‌نگاران سال‌ها گزارش داده‌اند، دشوار می‌توان اطمینان داد که درختان بعدها برداشت نشوند. در حالی که درختان قدیمی در اکوسیستم‌های بومی و متنوع، پتانسیل زیادی برای نگهداری مقادیر هنگفتی کربن دارند؛ درختانی که برای تعدیل کربن کاشته می‌شوند اغلب موقتی‌اند. برخی از این درختان تاثیرات مخربی در محیط زیست دارند.

نشست مادرید فرصتی برای تصمیم‌گیری درباره این مساله خواهد بود که آیا وعده‌های داده شده در توافق آب‌وهوایی پاریس قابل تحقق خواهد بود و چگونه عملی می‌شوند. این موضوع اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم آینده زندگی در کره زمین با خطر جدی مواجه است.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =