۱۱ آذر ۱۳۹۸،‏ ۷:۱۹
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83576008
۰ نفر

برچسب‌ها

کتاب "پیرمرد و صندلی" روایت زندگی شهید مدرس

مشهد- ایرنا- کتاب "پیرمرد و صندلی" روایتگر ماجراهای پندآموز حیات سیاسی شهید آیت‌الله سیدحسن مدرس چهره مصلح شهیر و نماینده روحانی پاکدست و برجسته مجلس شورای ملی وقت در اواخر حکومت قاجار و اوایل دوره استبدادی رضاخانی است.

کتاب تاریخی و مصور "پیرمرد و صندلی" وقایع زمان احمدشاه آخرین پادشاه قاجار، هنگامه شر و شور انحلال این سلسله، تغییر آن به نفع رضاخان سردار سپه و تاسیس آخرین سلسله حکومت پادشاهی در ایران را روایت کرده است.

این کتاب در قالب ۱۷ فصل نگاشته شده و قید عنوان "صندلی" در نامش اشاره به کرسی شهید مدرس در مجلس شورای ملی آن زمان دارد.

آیت‌الله شهید مدرس و همفکران سیاسی‌اش گرچه در اقلیت بودند اما جنب و جوشی موثر و تاریخ‌ساز در خانه ملت آن زمان داشتند.

"سیدحسن طباطبایی زواره" معروف به "مدرس" متولد سال ۱۲۴۹ در زواره استان اصفهان، از مجتهدان تراز اول ناظر بر مجلس شورای ملی و نماینده مردم حوزه انتخاباتی تهران طی دوره‌های نخست تا پنجم مجلس شورای ملی بود.

مدرس به خاطر مخالفت شجاعانه و سرسختانه با رضاشاه نخست به خواف در شرق خراسان تبعید شد. وی سپس به کاشمر انتقال یافت و در همان دوران تبعید توسط عمال حکومتی روز دهم آذر ماه ۱۳۱۶ در کاشمر به شهادت رسید و در همان جا مدفون شد.

کتاب "پیرمرد و صندلی" نوشته سیدسعید هاشمی، گزارشی تاریخی از فراز و فرود زندگی سیاسی شهید مدرس، مبتنی بر یک سال و نیم پژوهش منابع مستند است که در مشهد چاپ و نشر شده است.

نویسنده قمی و ۴۵ ساله "پیر مرد و صندلی" تاکنون ۵۰ عنوان کتاب با مضمون تاریخ سیاسی ایران و همچنین ادبیات کودک و نوجوان تالیف و منتشر کرده است.

هاشمی درباره این اثر که در واقع دومین کتاب وی پیرامون شهید مدرس است به خبرنگار ایرنا گفت: انگیزه سیاسی یا رویکرد خاصی برای نوشتن این کتاب نداشتم و فقط به خاطر علاقه شخصی‌ام به شهید مدرس، نگارش بخشی از زندگی آن بزرگوار را به انجام رساندم.

وی افزود: از کودکی به واسطه مطالعاتی که درباره شخصیت و زندگی شهید مدرس کردم نسبت به زندگی و تفکرات او شناخت همه جانبه‌ای به دست آوردم و در برهه‌ای که احساس کردم می‌توانم آنچه را درباره مدرس می‌دانم روی کاغذ آورم کتاب زندگینامه کامل آن شهید با عنوان "بوی چای خوش عطر پیرمرد" را نوشتم.

مولف کتاب "پیرمرد و صندلی" ادامه داد: به این ترتیب "پیرمرد و صندلی" کتاب دوم من درباره شهید مدرس است که فقط به زندگی سیاسی آن شهید اشاره دارد و پایان کتاب نیز به آغاز سلطنت رضا شاه پهلوی ختم می‌شود.

نخستین چاپ کتاب ۱۲۸ صفحه‌ای "پیرمرد و صندلی" در قطع رقعی سال ۱۳۹۶ توسط موسسه انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر) روانه بازار کتاب شد.

دهم آذر ماه مصادف با سالروز شهادت آیت‌الله سیدحسن مدرس، در سالنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران "روز مجلس" نام‌گذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها