مردم برای رای دادن کارنامه نمایندگان مجلس را بررسی کنند

مشهد- ایرنا- رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم اگر می‌خواهند نقطه نظرات واقعی یک نماینده مجلس را بشناسند باید کارنامه چهار ساله وی را مورد بررسی قرار دهند و مواضع نمایندگان را در طول دوران نمایندگی آنها مد نظر قرار دهند.

نصرالله پژمان‌فر روز یکشنبه در نشستی به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله مدرس و "روز مجلس" در مشهد افزود: مردم باید ببینند که آیا نماینده آنها فرد معقولی بوده یا خیر؟ چون اکنون گروهی نانشان را در گرو مخالفت با دولت می بینند و می‌خواهند به این وسیله رای جمع کنند در حالی که یک نماینده معقول باید همیشه در صحنه باشد یعنی جایی که لازم است از دولت حمایت کند و در جایی دیگر به اقتضای مسایل، تذکراتی به دولت بدهد.

دهم آذر ماه مصادف با سالگرد شهادت آیت‌الله سیدحسن مدرس، در سالنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان "روز مجلس" ثبت شده است. 

وی ادامه داد: مرحوم مدرس به عنوان الگو و اسطوره یک نماینده مردمی در اوج خفقان رضا خانی حقوق مردم را دنبال می کرد و همیشه با مردم کوچه و بازار در ارتباط بود و معتقد بود قضا و قدر مردم در مجلس رقم می خورد و امروز اگر مجلس بخواهد جایگاه اصلی خودش را حفظ کندچنانکه رهبر کبیر انقلاب مجلس را در راس امور می دانستند این امر بدون ارتباط مستقیم نمایندگان با مردم میسر نیست.

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی گفت: مجلس، ریل گذاری می کند و سایر قوا اجرا می کنند اما اگر امروز مجلس جایگاه خود را ندارد به دلیل این است که در ارتباط با موکلین ضعف دارد و نتوانسته است حرف‌های مردم را به ارکان حکومت منتقل کند و اگر مردم نتوانند از مسیر قانونی ارتباط با نمایندگان به حق خود برسند مجرای پیگیری را از مسیرهای غیر قانونی دنبال می کنند.

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی گفت: نماینده باید دغدغه پیگیری مسایل و مشکلات مردم از مسیرهای قانونی را داشته باشد و نماینده ای که در طی  چهار سال یک تذکر و  خواسته نداشته باشد این نماینده مردم نیست، نماینده باید مسایل به حق مردم را از مجاری قانونی تعقیب کند و من در عملکرد مجلس ضعف می بینم ما اگر شهید مدرس را یک الگو و تراز نماینده مجلس بدانیم مجلس تاکنون نتوانسته این جایگاه را کسب کند چون کار مدرس فقط مخالفت با حکومت دیکتاتوری رضا خانی نبود او به حقیقت دنبال حقوق مردم بود و موج سواری نمی کرد.

پژمان‌فر به نحوه تخصیص بودجه استان در سال‌جاری اشاره کرد و افزود: کل بودجه جاری و استانی امسال خراسان رضوی ۲۴ هزار و ۶۰۰ میلیار ریال  است که از این میزان در هشت ماهه گذشته ۴۱/۸ درصد بودجه محقق شده است که در این زمینه از تقویم زمان‌بندی عقب هستیم.

۱۸ نفر از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی را نمایندگان خراسان رضوی در خانه ملت تشکیل می‌دهند.

استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی ۱۲ حوزه انتخاباتی دارد. "حوزه مشهد و کلات" با پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی بزرگترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز دوم اسفند ماه آینده به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.
انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری نیز برای انتخاب یک نماینده خراسان رضوی در آن مجلس امسال برگزار می‌شود. مرحوم آیت‌الله سیدمحمود شاهرودی نماینده مردم خراسان رضوی در خبرگان رهبری پارسال درگذشت.
شش نفر از ۸۸ نماینده مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مردم استان خراسان رضوی در جمع خبرگان هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =