۱۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۷
کد خبرنگار: 1330
کد خبر: 83575705
۰ نفر

برچسب‌ها

نگذاریم نسل درختان شمشاد در کشور منقرض شود

تهران- ایرنا- سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: نزدیک به هفتاد هزار هکتار درختان شمشاد در ۲ میلیون هکتار از عرصه‌های جنگلی شمال استقرار یافته‌اند و پراکندگی دارند که اکنون دچار بیماری و آسیب شدید شده‌اند و سازمان جنگل ها تلاش دارد از انقراض این گونه ارزشمند جلوگیری کند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، دکتر خسرو شهبازی عصر روز شنبه در هفدهمین جلسه ستاد ملی مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی و طرح ملی نجات شمشاد افزود: شمشادها و تکثیر آن برای سازمان جنگل‌ها مهم است و در خصوص پیشرفت اقدامات و برنامه زمانبندی باید اقدامات فنی همچون نگهداری بذر، انتقال نهال و ضد عفونی کردن آن مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر زادآوری طبیعی شمشاد در عرصه گفت: در جایی که نهال کاری انجام می‌شود شرایط اقلیمی منطقه و نوع خاک مورد بررسی و آنالیز قرار گیرد.


شهبازی ظرفیت تولید نهال در کشور را سالانه تا ۱۰۰ میلیون اصله اعلام کرد و افزود: اکنون آنچه که تولید می‌شود چیزی حدود ۱۰ میلیون اصله نهال است.

پیش‌تر، رضا بیانی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه در شمال کشور حدود ۴۰ هزار هکتار از جنگل‌های شمشاد خشک شده است، گفته بود: در سال‌های گذشته تیم‌های مختلف گیاه‌پزشکی داخلی و خارجی از اراضی شمشاد بازدید کرده اند و بر این اساس اکنون در «قرن‌آباد» استان گلستان و «میان‌رود» استان گیلان احیاء شمشادها در حال انجام است، همچنین خزانه‌های تولید نهال شمشاد در بسیاری از مکان‌ها ایجاد شده تا در زمان مناسب نهال کاشت شود.

شهبازی توصیه کرد: نهالستان‌ها با ضوابط تعیین شده به تعاونی‌ها و تشکل‌ها واگذار شود تا علاوه بر افزایش تولید نهال، بخش قابل توجهی از آن به صورت رایگان در اختیار منابع طبیعی قرار گیرد.

سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه خواستار شناسنامه‌دار کردن مناطقی که مورد نهال‌کاری قرار گرفته‌اند، شد و افزود: در هنگام نهال‌کاری رعایت نکات زیست‌محیطی مورد توجه قرار گرفته و نگذارند گلدان‌های پلاستیکی در طبیعت رها شوند.

علاقه‌مندان محیط زیست و منابع طبیعی می‌توانند با استفاده از این لینک تمامی اطلاعات در خصوص وضعیت احیا شمشاد را بخوانند: https://www.irna.ir/news/۸۳۵۱۶۸۳۷/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =