بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر تعیین تکلیف می شوند

کرج - ایرنا - رئیس کل دادگستری البرز گفت: همانگونه که مسئولان قوه قضائیه نیز اعلام کردند با شرارت‌های پس از  اجرای طرح افزایش قیمت بنزین برخورد قاطع و در چارچوب قانون انجام و از قضات خواسته شده وضعیت بازداشتی‌ها را تعیین تکلیف و در صورت داشتن شرایط لازم با پذیرش تامین، زمینه آزادی متهمان تا زمان رسیدگی را فراهم کنند.

حسین فاضلی هریکندی روز یکشنبه در پنجمین نشست شورای مدیران دادگستری البرز افزود: هرچند در نحوه اجرای طرح و اطلاع رسانی آن اشکالاتی وجود داشت و منجر به وقوع اعتراضاتی در کشور شد ولی با سوء استفاده برخی عناصر، این اعتراضات از مسیر خود خارج و منجر به بروز اغتشاشاتی و خسارت‌های زیادی به اموال عمومی و خصوصی وارد کرد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی دادگستری البرز وی اضافه کرد: در البرز به جز شهرستان های کرج و فردیس تجمع غیرقانونی در هیچ از شهرها و مناطق استان گزارش نشد که در این ۲ شهرستان نیز با تلاش شبانه روزی مسئولان قضایی و انتظامی به ویژه دادستان‌های این حوزه‌ها، اغتشاشات خاتمه یافت.

فاضلی هریکندی گفت: نسبت به کسانی که در بین مردم اقدام به ایجاد رعب و وحشت، تحریق و تخریب و غارت اموال عمومی و خصوصی کرده‌اند برخورد جدی، قانونی و قاطع انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سخنان مقام معظم رهبری در خصوص بنزین، تکلیف همگان را در این رابطه مشخص کرد، افزود: بیانات معظم له از سه منظر قابل تامل است نخست اینکه ایشان اصل اجرای طرح و تصمیم سران قوا را تایید و بر اجرای آن صحه گذاشتند و دیگر اینکه اعتراض را با اغتشاش و شرارت برخی اشرار با سوء استفاده از فضای به وجود آمده ۲ مقوله جداگانه دانستند و سوم اینکه از مسئولان دستگاه‌ها و مدیران خواستند به وظایف قانونی خود عمل کنند که شامل قوه قضائیه هم می‌شود.

رئیس کل دادگستری البرز در بخش دیگری از سخنان خود به تشکیل "شورای تحول قضایی استان البرز" اشاره و خاطر نشان کرد: طرح تحول قوه قضائیه به منظور اجرا از تیرماه امسال به کلیه استان‌ها ابلاغ شد تا همانطور که رهبر انقلاب نیز تصریح کردند تحول در قوه قضائیه با حفظ اصول اما با تحول در شیوه‌ها و روش‌ها پیگیری شود.

فاضلی هریکندی گفت: در استان البرز نیز  به همین منظور جلسات متعدد درون سازمانی و برون سازمانی برای شناسایی مشکلات، نقاط ضعف و نقاط قوت استان، وضعیت پرونده‌ها و کمبودها که نتایج پس از جمع بندی در قالب گزارش ۱۰۰ روزه در ۲ جلد شامل اقدامات ۱۰۰ روزه، نیازمندی ها و طرح تحول قضایی تقدیم رئیس قوه قضائیه شد.

وی حجم بالای پرونده های مسن و مهم را یکی از جدی ترین معضلات استان البرز عنوان و خاطر نشان کرد: با اقدامات انجام شده آمار این پرونده‌ها در استان کاهش محسوسی داشته است.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: جلد نخست شامل هشت بخش و اقدامات کلی انجام شده و جلد دوم نیز برنامه‌هایی است که برای تحول در استان تدوین شده و در بخشی نیز به تببین وضعیت تحلیلی استان با سایر استان‌های کشور پرداخته‌ایم و نیازمندی‌های که بتوانیم اقدامات تحولی در استان را عملیاتی کنیم را برشمرده‌ایم.

وی در خصوص برنامه تحول قضایی استان البرز گفت: این برنامه در هشت محور تدوین شده و  هر محور برنامه‌های اجرایی و شیوه اجرایی مشخصی دارد و برای هر یک کمیته‌ای مبتنی بر اعضای مرتبط با اجرای برنامه‌ها تعیین شده تا بر اساس زمانبندی اقدامات خود را اجرایی کنند.

رئیس شورای قضایی استان البرز اضافه کرد: این طرح دارای هشت محور حوزه اقتصاد، تحول فرهنگی، کاهش ورودی و اطاله دادرسی، تحول در شاخص‌های اداری و ارتقای آن‌ها، تحول سامانه ها، تکریم و صیانت، ساماندهی اجرای احکام، ساماندهی پرونده‌های مسن و تعیین سازوکار رسیدگی به پرونده‌های مهم و ملی است.

وی با بیان اینکه این برنامه بر اساس اسناد بالادستی، طرح تحول قضایی و دستورالعمل های ابلاغی رئیس قوه قضائیه تدوین شده است گفت:تفاوت  البرز با سایر استان های کشور این است که تنها استانی هستیم که بر امبنای نیازسنجی‌ها، اولویت‌ها و شرایط استان اقدام به طراحی و اجرای طرح تحول قضایی ویژه استان خود خواهیم کرد.

دکتر فاضلی هریکندی خصیصه مهم این طرح را بومی بودن آن دانست و تصریح کرد: اولین استانی در کشور هستیم که برای تمام حوزه‌های طرح تحول قضایی برنامه‌های بومی را تدوین و اجرایی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح ۱۰۰ برنامه تحولی با زمانبندی مشخص تدوین شده گفت: هر ماه حدقل یک برنامه تحولی در استان البرز اجرایی خواهد شد و گزارش اقدامات در بازه‌های زمانی مشخص به رئیس قوه قضائیه ارائه می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: این برنامه کلیه چالش‌های شناسایی شده در استان را پوشش می‌دهد و برای اینکه در اجرای برنامه‌ها تداخلی پیش نیاید کمیته‌ای بر اساس اعضای مربوطه در هر محور تشکیل می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha