طرح تشکیل واحد ارتباط خانه و دانشگاه بررسی شد

تهران- ایرنا- طرح تشکیل واحد ارتباط خانه و دانشگاه برای استفاده از ظرفیت خانواده‌های همیار و داوطلب در یاری‌رسانی به دانشگاه‌ها، در جلسه ۳۳۴ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بررسی شد.

به گزارش روز یکشنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۳۳۴ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و با حضور سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل این دبیرخانه برگزار شد.

دستور این جلسه بررسی طرح تشکیل واحد ارتباط خانه و دانشگاه بود که بر اساس راهبرد ۱۵ نظام فرهنگی-تربیتی سند دانشگاه اسلامی برای بررسی در این جلسه ارائه شد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این جلسه گفت: بدنه تصمیم‌گیر بایستی پیوست‌های فرهنگی لازم برای مدیریت روانی جامعه را فراهم کند و متوجه ضرورت بازآرایی صحنه فرهنگی جامعه باشد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس کمیته فرهنگی- تربیتی سند دانشگاه اسلامی با اشاره به اقدامات پیشران سند دانشگاه اسلامی در حوزه فرهنگی گفت: در زمینه اولویت دادن به پذیرش بومی دانشجویان و تقویت ارتباط دانشگاه با خانواده، شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده متولی اجرای این اقدام پیشران سند دانشگاه اسلامی شد و مباحث کارشناسی آن حدود هفت جلسه در شورای فرهنگی - اجتماعی زنان و در نهایت چهار جلسه بررسی نهایی در کمیته فرهنگی تربیتی را به دنبال داشت.

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین روح الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گفت:‌ رویه اجرای موضوعات محوله به کمیته های چهارگانه این شورا به این صورت است که طرح ارائه شده، توسط کمیته مربوطه کارشناسی و نهایی‌سازی می‌شود.

وی افزود: در نهایت طرح کارشناسی شده در دستور جلسات شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی قرار می‌گیرد تا توسط اعضا تصمیم‌گیری نهایی شود.

در ادامه این جلسه محمد ابراهیم سقزچی، معاون نظارت و ارزیابی شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گفت: فلسفه تهیه طرح مذکور بر این بود که از ظرفیت خانواده‌های همیار و داوطلب در یاری‌رسانی به دانشگاه‌ها استفاده و برای دانشجویان آسیب‌پذیر واحد متمرکزی در دانشگاهها لحاظ شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این جلسه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است:‌ 

پرهیز از کلی‌گویی و لزوم تمرکز بر یک هدف مشخص در این زمینه؛ پرهیز از مطول‌سازی متن طرح و خلاصه-سازی آن؛ تقویت عوامل پیشگیرانه در تحقق اهداف سند؛ صیانت از دانشجویان با مشارکت خانواده‌ها؛ بهرهگیری از تجارب انجمن اولیا و مربیان مدارس آموزش و پرورش؛ پرهیز از ایجاد ساختار جدید و تلاش در جهت ابلاغ مأموریت‌ به نهادهای موجود؛ استفاده از تجارب واحدهای مشاوره دانشجویی؛ پرهیز از تحمیل هزینه‌های مالی؛ استفاده از ظرفیت بخش‌های مختلف دانشگاهی در اجرایی‌سازی اهداف این سند.

ادامه بررسی سند به جلسات آتی موکول شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش