۱۴ نفر  در خشونت‌های مکزیک کشته شدند

تهران - ایرنا - تازه‌ترین درگیری نیروهای امنیتی مکزیک با اعضای کارتل‌های مواد مخدر نزدیک مرز این کشور با آمریکا دست‌کم ۱۴ کشته برجا گذاشت.

رسانه‌های غربی گزارش دادند، در درگیری نیروهای امنیتی مکزیک با افراد مسلح در منطقه مرزی "ویا یونیون" دست کم ۱۰ فرد مسلح وابسته به کارتل‌های توزیع مواد مخدر و چهار نیروی پلیس کشته شدند.

این درگیری در حالی رخ داد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اخیرا اعلام کرده به دنبال «تروریست» خواندن این کارتل های توزیع مواد مخدر  است.

دولت مکزیک اعلام کرد که در این درگیری که بیش از یک ساعت به طول انجامید، شش نیروی پلیس نیز زخمی شدند. پس از پایان درگیری نیروهای امنیتی مقادیری سلاح از این افراد مسلح کشف کردند.

آندرس مانوئل لوپز ابرادور رئیس جمهوری مکزیک اخیرا اعلام کرد که وی هیچ مداخله خارجی را برای مقابله با خشونت گروههای تبهکاری به دنبال اظهارنظر اخیر ترامپ نمی پذیرد. اوبرادور تاکید کرد که مکزیک خود با این چالش مقابله خواهد کرد.

دونالد ترامپ بارها پیشنهاد داده است که نیروهای نظامی را برای کمک به مبارزه با کارتل‌های مواد مخدر و گروه‌های خلافکار به مکزیک اعزام کند.مکزیکی‌ها نگران هستند که این تصمیم منجر به مداخله نظامی یکجانبه آمریکا در خاک کشورشان شود.

چند هفته پیش ۹ زن و کودک آمریکایی در شمال مکزیک به ضرب گلوله قاچاقچیان مواد مخدر کشته شدند. پس از آن حمله، ترامپ خواستار اعلان «جنگ» علیه کارتل‌های مواد مخدر مکزیک شد. قتل عام شهروندان آمریکایی در شمال مکزیک، جنجال تازه ای در آمریکا به پا کرد، درست زمانی که ترامپ بر سرعت کارزار انتخاباتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده افزوده است.

بیش از ۲۵۰ هزار مکزیکی از سال ۲۰۰۷میلادی، در جریان خشونت های فراگیر در این کشور کشته شده اند. اکثر این افراد، قربانی خشونت های کارتل های مواد مخدر بوده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha