۱۰ آذر ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۷
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83574995
۰ نفر

برچسب‌ها

هند و ژاپن توافقنامه‌های دفاعی خود را نهایی می‌کنند

دهلی نو-ایرنا- دهلی‌نو و توکیو با توجه به افزایش حضور چین در منطقه هند و اقیانوسیه و پیش از آغاز سفر آبه شینزو نخست وزیر ژاپن به هند، در مذاکرات دوجانبه موسوم به "۲+۲" در سطح وزیران خارجه و دفاع جزئیات توافقنامه‌های خرید و خدمات دفاعی بین خود را بررسی کردند. این توافقنامه‌ها به دو کشور اجازه خواهد داد تا  از پایگاه‌های دریایی یکدیگر استفاده کنند.

نشریه " تایمز او ایندیا" نوشت؛ این مذاکرات عصر روز شنبه با حضور اس جیشانکار وزیر خارجه و راجنات سینگ وزیر دفاع هند و همتایان ژاپنی آنها از جمله  توشومیتسو موتگی و تارو کانو در دهلی نو برگزار شد.

پیش از آغاز مذاکرات، وزرای امور خارجه و دفاع ژاپن با نارندرا مودی نخست وزیر هند دیدار کردند.

ژاپن دومین کشوری است که هند با آن مذاکرات دو جانبه ۲+۲ برگزار می کند.  این مذاکرات نشان دهنده اهمیت و نزدیکی روابط دو جانبه میان دو کشور است. کشور دیگر که هند دارای مذاکراتی مشابه با آن است آمریکا می باشد.

یک بیانیه دولتی هند اعلام کرد: دو کشور نظرات خود را در مورد وضعیت منطقه هند و اقیانوسیه مطرح کردند. بر اساس سیاست اقدام به شرق هند و همچنین چشم انداز هند و اقیانوسیه آزاد ژاپن، دو طرف بر هدف مشترک دستیابی به صلح و پیشرفت جهت تحقق آینده ای بهتر برای مردم دو کشور و منطقه تاکید کردند.

بر اساس گزارش رسانه های هند، در طول این مذاکرات هند و ژاپن سعی خواهند کرد جزییات توافقنامه های خرید و خدمات دفاعی را نهایی کنند. این دو توافقنامه به  دو کشور اجازه خواهد داد تا  از پایگاه های دریایی یکدیگر استفاده کنند.

این توافقنامه ها  در ماه آینده در طول سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به هند امضا خواهند شد.

مذاکرات دو جانبه همچنین در زمانی انجام می شود که ژاپن تصمیم گرفته است به دلیل نپیوستن هند به طرح جامع همکاری اقتصادی منطقه ای (RCEP)، از امضای آن خودداری کند.

نخست وزیر هند در سی و پنجمین اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به «آ سه آن» که در ماه جاری در تایلند برگزار شد  گفت: طراحی کنونی طرح جامع همکاری اقتصادی منطقه ای (RCEP) در بر گیرنده اصول اولیه این طرح نیست. این طرح همچنین نگرانی های هند را برطرف نمی کند. در این شرایط عضویت هند در این طرح امکان پذیر نخواهد بود.

این طرح با حمایت گسترده چین مطرح شده است.

هند دارای کسری های بزرگ تجاری با کشور های امضا کننده طرح جامع همکاری اقتصادی منطقه ای (RCEP) به خصوص چین است و می خواهد از صنعت و کشاورزی خود در مقابل واردات ارزان  محافظت کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha