مردم و عشایر عراق برای تامین امنیت به صحنه می آیند

تهران - ایرنا - تازه ترین گزارش ها از مناطق جنوبی عراق حاکی است که مردم و عشایر عراق برای جلوگیری از خسارت های بیشتر عوامل نفوذی برخی جریان های داخلی و محرکان خارجی در حال ورود به صحنه هستند. در همین پیوند عشایر استان ذی قار که طی هفته گذشته شاهد خسارت بارترین تحرکات خیابانی آشوب گران بود در مبادی اصلی ورود و خروج استان مستقر شده اند.

به گزارش ایرنا، عشایر استان جنوبی ذی قار، در پی یک هفته تخریب و کشتار در ناصریه مرکز این استان، وارد صحنه شده اند. خبرها حاکی است که عشایر مسلح در مسیر راه ها و شاهراه های ناصریه - بغداد و نیز سایر راه های ارتباطی استان مستقر شده اند تا از ورود عوامل نفوذی و خرابکار به داخل استان جلوگیری کنند.

منابع محلی اعلام کرده اند که باندهای تبهکاری که از خارج استان و از جمله استان های همجوار وارد استان ذی قار شدند، در حوادث خشونت بار یک هفته اخیر نقش مهمی داشته اند.

به دنبال تحرکات اخیر، شیخ قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق از گروه های اصلی مقاومت اسلامی در عراق در پیامی کوتاه، عشایر استان ذی قار را ستود و گفت که همه از ذی قار درس آموختند و بزودی فتنه را در تمام عراق خاموش خواهند کرد.

وی که در توئیتر پیام خود را قرار داده بود، تاکید کرده که عشایر ذی قار به درستی ثابت کردند مردمی شجاع و آگاه هستند و در اطاعت از مرجعیت و عشق به عراق مردمی ناب و خالص اند.

احمد الکنانی عضو فراکسیون الفتح در پارلمان عراق نیز روز یکشنبه از همه تظاهرکنندگان خواست راه های نفوذ باندهای تبهکار و خرابکاران را به صفوف خود ببندند.

وی با اظهار اینکه "باندهای تبهکار از کره ماه نیامده اند"، گفت: آنها بعضا از داخل و خارج عراق تغذیه می شوند.

الکنانی همچنین خواستار جدا کردن خرابکاران و تظاهرکنندگان مسالمت آمیز شد و گفت در دسته بندی این گروه ها باید تفاوت قائل شویم.

هاشم الکندی یک تحلیلگر سرشناس عراقی و رئیس دفتر مطالعات سیاسی عراق نیز با اشاره به حوادث و رویدادهای جاری در عراق اعلام کرد که آمریکا دنبال حضور دائمی در عراق است و تلاش می کند مسیر تظاهرات اصیل مردم را منحرف نماید.

همزمان منابع امنیتی در ناصریه در جنوب عراق فاش ساختند، ساختمان درحال احداث استانداری ذی قار در مرکز شهر ناصریه توسط عوامل وابسته به گروه های تروریستی بطور کامل بمب گذاری شده بود که یگان های مهندسی ارتش و نیروهای خنثی کننده مواد منفجره برای پاکسازی محل وارد عمل شدند.

فرماندهی پلیس ذی قار در بیانیه ای به همین مناسبت، اعلام کرده ساختمان در دست احداث استانداری در نزدیکی شهربازی شهر ناصریه بوده و  این اقدام تروریستی تلفات جانی نداشته است، با اینحال این فرماندهی، عاملان بمب گذاری را افراد ناشناس معرفی کرده است.

این فرماندهی تاکید کرده که در میان مردم و تظاهرکنندگان دست های خبیث و آلوده وجود دارد، تاجایی که آنها تلاش کردند ساختمان در دست احداث استانداری ناصریه را بمب گذاری کنند.

اعتراض هایی که از اوایل اکتبر امسال به دلایل معیشتی و اشتغال در عراق آغاز شد با ورود دسته ها و گروه هایی که مقام های عراقی آنان را وابسته به جریان های تندرو داخل و عوامل خارجی معرفی می کنند، به خشونت کشیده شد و طی ماه های اخیر تعدادی از شهروندان عراقی قربانی این خشونت ها شدند. اکنون با بالا گرفتن میزان و حجم  خسارات ها و تلفات جانی، عراقی ها و از جمله عشایر این کشور تصمیم گرفته اند  برای تامین امنیت راه ها و جلوگیری از عوامل نفوذی به داخل اجتماعات مردمی، وارد عمل شده و به نیروهای پلیس و امنیتی ملحق شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =