ماموریت دموکرات‌ها برای بسیج افکارعمومی علیه ترامپ

تهران- ایرنا- دعوت و تعیین ضرب‌الاجل برای حضور «دونالد ترامپ» در نشست کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا مرحله‌ای تازه و مهم در فرایند استیضاح به‌شمار می‌رود؛ دموکرات‌ها امیدوارند با ارائه اسناد و شواهد خود به رئیس جمهوری، افکارعمومی این کشور را نسبت به اهمیت استیضاح آگاه سازند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، رسانه‌های غربی دعوت کمیته قضایی مجلس نمایندگان از «دونالد ترامپ» برای شرکت در جلسه پرسش و پاسخ این کمیته در هفته نخست دسامبر را به عنوان گام نخست از آغاز رسمی و عملی فرایند استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در مجلس تفسیر می کنند. کمیته قضایی مجلس آمریکا از ترامپ خواسته است تا روز ششم ماه دسامبر (۱۵ آذر) خود یا وکیلش در نشست این کمیته حاضر شوند.

روزنامه «دیلی میل» در گزارشی نوشت «جرالد نادلر» رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان به ترامپ یک هفته مهلت داد تا اگر پاسخی به اتهامات و اظهارات شهادت‌دهندگان دارند، در جمع نمایندگان آن‌ها ارائه کنند. براساس قوانین، در این جلسه کمیته مذکور اسناد و شواهد خود برای استیضاح را به اطلاع رئیس جمهوری آمریکا یا نمایندگان وی می رساند. در طرف مقابل هم وکلای ترامپ مدارک و پاسخ‌های خود را به نمایندگان ارائه می‌کنند؛ ضمن اینکه اجازه دارند از شاهدان پرسش هایی را مطرح کنند.

مجلس ایالات متحده سوءاستفاده از قدرت از سوی ترامپ و به خطر انداختن منافع ملی به ویژه در قضیه فشار بر دولت و رئیس جمهوری اوکراین را مهمترین دلایل اتهامات خود بیان کرده و در این مسیر از اظهارات و شهادت شخصیت‌های گوناگون سیاسی و دیپلماتیک و حتی مقام های امینتی کاخ سفید بهره برده است. گفته می شود سه کارگروهی که تاکنون به جمع آوری اطلاعات مشغول بوده اند هم اعلام کردند تا پیش از نشست با رئیس جمهوری یا نمایندگان وی گزارش رسمی خود را نهایی می کنند.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی «هیل» به عنوان بخش رسانه‌ای کنگره، مجلس با این دعوت از رئیس جمهوری در واقع یک مرحله فرایند استیضاح را جلوتر می برد. نمایندگان تاکنون در حال تحقیق و جمع آوری اسناد و مدارک بودند و از این به بعد این شواهد را مورد ارزیابی قرار می دهند. البته این دیدار برای رئیس جمهوری یا وکیل وی هم فرصتی به شمار می رود تا با حضور در نشست از حق پرسش از شاهدان استفاده کند. در مرحله بعد، لایحه یا بندهای استیضاح جمع‌بندی و سپس به رای نمایندگان گذاشته می شوند. در صورتی که بیش از نیمی از نمایندگان به استیضاح رای مثبت بدهند موضوع استیضاح به صورت یک کیفرخواست به مجلس سنا به عنوان دادگاه عالی و تصمیم گیر در این پرونده ارجاع داده می شود.

فرایند استیضاح در حالی هر روز شکل جدی تری به خود می گیرد که چهره های سیاسی جمهوریخواه و دموکرات به شدت رویکردهای متضاد خودر ا دنبال می‌کنند. در این شرایط افکارعمومی آمریکا هم تقریبا به صورت ۵۰/۵۰ نسبت به استیضاح و برکناری ترامپ موضع گیری می‌کنند. نظرسنجی که تارنمای شبکه خبری «سی ان ان» نتایج آن را منتشر کرده است حکایت از آن دارد که اظهارات علنی برخی شاهدان تاثیر چندانی بر دیدگاه افکارعمومی به استیضاح نداشته است. طبق این تحلیل، در خلال چند هفته اخیر دیدگاه شهروندان آمریکایی تغییرات محسوسی را نشان نمی دهد زیرا افکار عمومی اعتقاد دارند در هر صورت مجلس سنا ترامپ را تبرئه می کند و این تلاش ها به احتمال زیاد بیهوده خواهند بود.

 با این حال، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد آمریکایی ها چندان اعتمادی به دولت و ساختار فدرال ندارند. این فرایند در تضاد کامل با دوره استیضاح «ریچارد نیکسون» در سال ۱۹۷۴ است. در آن زمان بیش از نیمی از مردم آمریکا به دولت کشورشان اعتماد داشتند. حال آنکه آمار دو سال قبل از آن (۱۹۷۲) نشان می داد که ۷۳ درصد مردم به دولت اطمینان داشتند.

نظرسنجی «رویترز» هم عنوان می‌دارد که بیش از ۴۷ درصد بزرگسالان آمریکایی می گویند ترامپ باید استیضاح شود اما ۴۰ درصد مردم با این کار مخالفند. به طور کلی در همه نظرسنجی ها آمار مخالفان و موافقان تقریبا مساوی بود اما در بیشتر آن ها بین ۳ تا ۷ درصد تعداد افراد مایل به انجام استیضاح، بیشتر است.

در مقابل، جمهوریخواهان در کنگره هم بیکار نبوده‌اند و تلاش های زیادی را برای دفاع از ترامپ به کار می بندند. البته این اقدامات دموکرات ها را نسبت به همراهی بی چون و چرای جمهوریخواهان با استیضاح ناامید کرده است. چالش اصلی دموکرات‌ها فقط پیروز شدن در استیضاح ترامپ نیست بلکه مهم آن است که افکار عمومی بی‌تفاوت و وامانده ایالات متحده نسبت به اهمیت استیضاح آگاه شود

به نوشته روزنامه «گاردین»، کاخ سفید هم اعلام کرده است که برای حضور در جلسه دادگاه در سنا آماده است. با این حال چالش اصلی آن است که اعضای کنگره (سنا و مجلس نمایندگان) به این نتیجه برسند که درخواست کمک یک رئیس جمهوری از دولت‌های خارجی برای پیروزی در یک فرایند انتخاباتی تا چه اندازه ای قابل پذیرش ارزیابی می‌شود. ترامپ و حامیان وی تاکید دارند که اقدام آن ها به مفهوم تحت فشار قراردادن دولت اوکراین برای کسب اطلاعات اقتصادی رقیب دموکرات نبوده است. این ادعا البته با محتوای اظهارات پیشین آن‌ها و شهادت چندین مقام امنیتی و دیپلماتیک آمریکایی در تناقض است.

رسانه های آمریکایی آورده‌اند که اکنون کاخ سفید بر سر دوراهی پذیرش این دعوت نمایندگان مجلس قرار گرفته است. به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»، «استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد برای همه آمریکایی ها بدیهی است که این نامه نادلر پایان یک فرایند حزبی غیرقانونی است زیرا رئیس جمهور هیچ کار اشتباهی را انجام نداده و دموکرات‌ها این موضوع را می‌دانند.

در طرف مقابل اما «والتر شاوب» مدیر پیشین دایره اخلاق در دولت آمریکا در این مورد عنوان داشته که همه سناتورهای جمهوریخواهی که اکنون از ترامپ دفاع می کند تاکید دارند هیچگاه انجام اقدامات مشابه از سوی یک رئیس جمهوری دموکرات را تحمل نمی کردند ولی در این شرایط آن ها هیچ تمایلی به از دست دادن کنترل اوضاع و ریاست جمهوری ندارند.

دموکرات‌ها تقریبا مطمئنند که استیضاح در مجلس نمایندگان رای می آورد اما جلسه دادگاهی که باید از سوی سنا برگزار شود در اعلام تصمیم نهایی بسیار با اهمیت تر است. به ویژه آن که ریاست آن با «میچ مک کانل» جمهوریخواه است که رهبری حزب اکثریت سنا را در اختیار دارد. بنا بر تحلیل سی ان ان سخت ترین بخش از فرایند استیضاح برای دموکرات ها تنها این نیست که در استیضاح ترامپ پیروز شوند بلکه مهم آن است که افکار عمومی بی تفاوت و وامانده ایالات متحده را متقاعد سازند که استیضاح موضوعی مهم و  غیرقابل چشم پوشی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =