مدارس غیر استاندارد جان دانش‌آموزان ریگانی را تهدید می‌کند

کرمان - ایرنا - وجود مدارس خشتی و گلی غیراستاندارد در مناطق محروم و روستایی استان زلزله خیز و در معرض سیل و سیلاب کرمان بخصوص در ریگان جان دانش آموزان را تهدید می‌کند.

گرچه طی چهار دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی اقدامات خوبی از سوی بخش دولتی و غیردولتی بخصوص خیرین در حوزه مدرسه سازی در مناطق دور افتاده  استان کرمان انجام گرفته ولی حجم محرومیت ها به اندازه ای بوده که هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب در شاخص های زیرساختی مختلف از جمله فضای آموزشی استاندارد و مقاوم در مقابل بلایای طبیعی از سیل گرفته تا زلزله و ریزگرد فاصله ها زیاد است. 

شهرستان کویری و گرمسیری در شرق استان کرمان که چندسالی است بعد از خوزستان به لحاظ حجم بالای ریزگردها به دومین کانون ریزگردها تبدیل شده می طلبد که متولیان امر حداقل برای سلامت دانش آموزان که شده توجه جدی تری نسبت به تامین فضای آموزشی استاندارد و مقاوم از هر حیث این نقطه محروم کشورمان داشته باشند.

به گفته فرماندار ریگان در حال حاضر علاوه بر اینکه  ریزگردها بلای سلامتی آحاد مردم این شهرستان بخصوص نونهالان  شده ، بیش از هزاران دانش آموز در مدارس غیر استاندارد و خشتی و گلی  در مقابل کمترین زلزله و یا سیل بنیان کن جانشان در معرض تهدید قرار دارد.

امین باقری افزود: هر چند تاکنون خیرین و نوسازی مدارس ۳۱واحد آموزشی را در این شهرستان ساخته و تحویل آموزش وپرورش داده اند و تعدادی طرح آموزشی دیگر در دست اجراست ولی این اقدامات در مقابل  محرومیت مضاعف زیرساختی منطقه ناچیز است .

باقری با اشاره به محرومیت شهرستان خواستار ساخت واحد های آموزشی مقاوم توسط خیرین در این شهرستان شد .

فرماندار  ریگان اضافه کرد : با توجه به مهاجرت پذیری در شهرستان ریگان رشد جمعیتی دانش آموزان در مدارس این شهرستان نیز افزایش یافته است .

باقری بیان داشت: دانش آموزان امسال در شهرستان از ۱۴هزار نفر به ۱۶هزار نفر افزایش یافته است.

ریگان به عنوان یکی از قطب های نخیلات استان کرمان در ۲۸۵کیلومتری شرق این استان قرار گرفته است .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =