اصلاح قیمت بنزین، آب از آب بازار لوازم خانگی تکان نداد

تهران - ایرنا - بازار لوازم خانگی فارغ از التهاب افزایش نرخ‌ها بویژه پس از اصلاح قیمت سوخت، روزهای آرامی را سپری می‌کند و می‌توان گفت آب و آب این بازار تکان نخورده است. 

در پی مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، بنزین از بامداد جمعه ۲۴ آبان ماه برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز سهمیه بندی و براساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان خواهد بود، همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد.

خبر اصلاح قیمت بنزین و تاثیر افزایش نرخ این کالای اساسی بر زندگی اقشار مختلف جامعه، طی روزهای اخیر با واکنش های مردمی همراه بود و در موقعیت های به تجمع های اعتراضی ختم شده است.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران هفته گذشته طی سخنانی در اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه باید تاثیر واقعی سهمیه‌بندی بنزین را بر قیمت برخی اقلام پذیرفت، گفت: 100 قلم کالای پرمصرف را وزارت صنعت هر روز رصد می‌کند که در این مدت 50 درصد آنها افزایش قیمت داشته‌اند البته برخی‌ افزایش‌ها بین یک تا چهار درصد بود.

در پی اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت، خبرنگار گروه جامعه ایرنا گشتی در بازار لوازم خانگی زده تا تاثیر اصلاح قیمت سوخت را بر این کالاها جویا شود که مشروح این گزارش مردمی در پی می آید:‌

قیمت لوازم خانگی افزایش نیافته اما رونق هم نیست 

یکی از فروشندگان بازار لوازم خانگی خیابان امین حضور تهران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا که خود را بیژن ملکی معرفی کرد، گفت: با توجه به برخی ناآرامی ها طی چند هفته گذشته برخی فرصت طلبان بدنبال بهانه برای افزایش قیمت ها بویژه لوازم خانگی هستند.

وی که عهده دار یکی از نمایندگی‌های معتبر و فروشنده یک برند خاص است، افزود:‌ البته مسئولان به خصوص دستگاه قضایی باید در این گونه موارد درایت بیشتری به خرج داده و با شایعه سازان که موجب  برهم زدن آرامش و امنیت روانی جامعه می‌شوند برخورد قاطع تری از خود نشان دهد.

این فروشنده لوزام خانگی تصریح کرد: البته طی این مدت نمایندگی برند ما هیچگونه افزایش قیمتی را بر روی کالاهای خود اعمال نکرده اما برخی تخفیفات از قبیل هدیه نقدی خریداران را حذف یا کم کرده است.

وی گفت: با توجه به اینکه برخی کالاهای خارجی بدون گارانتی از مرز بانه وارد کشور می‌شود و خریداران خاص خود را دارد، گفته می‌شود نرخ آنها از ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته اما تا به امروز در حد شایعه است زیرا در بازار حداقل تا به امروز خبری از افزایش حتی اجناس بانه ای وجود ندارد.

این فروشنده در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح نرخ بنزین آثار منفی در بازار داشته یا نه گفت : اتفاقاً پس از اعلام نرخ اصلاح بنزین در چند روز اول فروش ما بسیار خوب بود اما پس از چند روز به روال عادی برگشت اما ناگفته نماند کلاً بازار رونق خاصی در خصوص خرید و فروش ندارد.

کنترل نرخ ارز مهم تر از حاشیه افزایش نرخ بنزین است

مرتضی آقاپور از دیگر فروشندگان لوازم خانگی نیز در ادامه این گفت و شنود با همکار وی به خبرنگار ایرنا گفت: افزایش نرخ بنزین در چنین شرایطی با وجود تحریم های موجود بی تاثیر نیست اما کنترل نرخ ارز از جایگاه بسیار مهم تری برخوردار است.

وی تصریح کرد: معتقدم افزایش نرخ سوخت در صورت کنترل و نظارت دقیق بر بازار و برخورد جدی دستگاه قضایی با متخلفان تاثیر بسیار کمی در جامعه دارد، اما افزایش نرخ ارز همانند این است که بخواهید یک کشتی طوفان زده را به حال خود رها کرده و منتظر باشید در سلامت به ساحل برسد که نباید چنین انتظاری داشت.

آقاپور با بیان اینکه اگر فکر کنیم اصلاح نرخ بنزین به میزان ۲۰ درصد در افزایش نرخ کالا تاثیرگذار باشد اما افزایش نرخ ارز حداقل ۸۰ درصد اثرگذار و ماندگار است، اظهار داشت: اکنون نرخ فروش یخچال های برند در مقایسه با قبل از اصلاح نرخ بنزین به ترتیب از ۱۰ تا ۲۴ میلیون تومان و لباسشویی نیز از چهار میلیون تومان تا هشت میلیون تومان بوده و فعلا تغییری نکرده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به مناطق خرید و فروش بازار لوازم خانگی تهران اکنون نرخ کالاهای ایرانی و خارجی از قبیل برندهایی همانند ال جی، سامسونگ، پارس خزر، هیمالیا و دیگر کالاهای لوازم خانگی تغییر قیمت خاصی نداشته اما برخی شرکت ها برخی تخفیفات و هدایای نقدی خرید مشتریان را حذف یا کم کرده اند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه از حدود ۲ هفته گذشته تا کنون از هیچ کارخانه ایرانی خریدی نداشته ام اما شنیده ام که برخی شرکت‌ها در اصفهان که لوازم خانگی با برند دوو و اسنوا تولید می کنند پنج درصد نرخ کالای خود را افزایش داده و می خواهند در ماه آینده نیز چند درصد دیگر به آن اضافه کنند.

باید به فکر رونق بازار داخلی باشیم 

مدیر فروش یکی دیگر از نمایندگی‌های معتبر لوازم خانگی نیز که تمایلی به معرفی نام خود نداشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: کنترل نرخ ارز خیلی مهم تر از نگاه به آثار منفی اصلاح نرخ بنزین است زیرا  آثار افزایش نرخ ارز لحظه ای و ماندگار و بر روی همه کالاها آثار منفی می گذارد در حالی که کنترل دقیق و برخورد با متخلفان می تواند آثار تورمی اصلاح نرخ بنزین را کنترل کند.

وی با بیان اینکه عدم کنترل بازار موجب نگرانی و امنیت روانی جامعه خواهد شد، گفت: در اینگونه شرایطی باید به فکر رونق بازار داخلی باشیم که این مهم فقط مستلزم افزایش کیفیت تولید و کاهش قیمت‌ها است.

همه مشکلات را نباید به گردن دولت انداخت

به گفته وی اکنون به دلیل برخی کاستی های نظارتی بر چرخه تولید کالاهای ایرانی، عده ای تولید کنندگان با هدف سودجویی بیشتر در تولید کالای خود از کیفیت آن کاسته یا وزن کالای خود را برخلاف وزن تعیین شده بر روی بسته بندی آن به فروش می رسانند و همه مشکلات را به گردن دولت می اندازند در حالیکه که اول باید خودمان را اصلاح کنیم.

وی با بیان اینکه از سال آینده وارد چرخه تولید انواع سیستم های گرمایشی برقی خواهد شد، گفت: البته در این میان منکر برخی کم کاری ها و کوتاهی بعضی افراد در چرخه اداری به خصوص ارائه تسهیلات بانکی نیستم که باید اصلاح شود.

این مدیر فروش تصریح کرد: اما به رغم همه تحریم‌های موجود، دولت به خوبی با حمایت از تولیدکنندگان و با ارائه تسهیلات و مواد اولیه نقش بسزایی در چرخه تولید دارد اما متاسفانه برخی افراد راحت طلب تسهیلات دریافتی را به دلیل نبود کنترل جدی در جای دیگری هزینه می کنند.

سهمیه بندی بنزین دست قاچاقچیان این مواد ارزشمند را کوتاه کرد

مجتبی حمزه ولی از دیگر فروشندگان لوازم خانگی که خود را دارای مدرک دانشگاهی و ۱۴ سال سابقه فعالیت در این عرصه عنوان کرد، گفت: جلوگیری از قاچاق سوخت که با اجرای طرح سهمیه بندی اصلاح نرخ بنزین شکل گرفت موجب شده دست قاچاقچیان از سوخت ارزان‌ قیمت به خصوص در خلیج فارس کوتاه شود.

وی اظهار داشت: اجرای این طرح سبب شد دسترسی قاچاقچیان سوخت که تا پیش از این توسط لنج و کشتی های کوچک در قبال فروش کالا سوخت ارزان قیمت دریافت می‌کردند به این فرآورده طلای سیاه قطع شود اما در مقابل برای جبران منافع خود کالاهای قاچاق خود را تا ۱۵ درصد افزایش داده‌اند اما خریدهای این‌گونه تاکنون وارد بازار ایران نشده است.

حمزه ولی با بیان اینکه به رغم تلاش دولت برای ایجاد امنیت روانی و حفظ آرامش بازار اقتصادی جامعه و رونق تولید، برخی دستگاه ها با عملکرد خود موجب ناراحتی مردم می شوند، تصریح کرد: با توجه به شرایط سخت زندگی از نظر مسائل اقتصادی بسیاری از بانک ها و دستگاه‌های اجرایی کوچکترین توجهی را به بخشنامه و آیین نامه های اجرایی دولت که حلال مشکلات مردم است، ندارند.

وی گفت: در این ارتباط مهمترین مشکل ما نبود زیرساخت فرهنگی در قالب تعهد کاری، نبود کنترل جدی بر تولید و کیفیت کالا، کنترل بازار خرید و فروش و برخورد قاطع دستگاه های مربوطه با متخلفان از جمله مسائل مهم روز برای کنترل بازار و حمایت از مصرف کنندگان است.

سهمیه اختصاصی بنزین به وانت بارها کفاف زندگی را نمی دهد

جلیل میرمحمدی یکی از رانندگان وانت طرف قرارداد یکی از شرکت های فروش لوازم خانگی نیز با بیان برخی مشکلات خود برای جابجایی کالاهای خریداری شده توسط مردم گفت: با توجه به سخت گیری شرکت های طرف قرارداد، حق هیچگونه افزایشی مبنی بر جابجایی کالا از مشتریان را نداریم اما واقعا از دولت می خواهم با توجه به اینکه امثال من منبع درآمد دیگری ندارند حداقل در افزایش سهمیه بنزین تجدید نظر کنند و آن را افزایش دهند تا بیش از این شرمنده زن و بچه های خود نباشیم.

پول ایران باید قدرت داشته باشد

یک کارگر افغانستانی شاغل در یکی از فروشگاه های لوازم خانگی نیز که تمایلی به معرفی خود نداشت، گفت: با اینکه من ایرانی نیستم اما ایران را دوست دارم و از مردم و دولتمردان ایران می خواهم کاری کنند ارزش پول ایران کاهش نیابد و مثل همیشه پر قدرت در جایگاه خود بماند.

وی با بیان اینکه اکنون حدود هفت سال است که در ایران زندگی می کند، افزود: به عنوان یک خارجی مقیم ایران قبول دارم شرایط زندگی در این کشور با توجه به تحریم ها خیلی سخت شده اما ایران آینده خوبی دارد و به آن شک ندارم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =