سردار جلالی: عدم مدیریت درست شبکه‌های اجتماعی باعث قطعی اینترنت شد

تهران-ایرنا- رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه عدم مدیریت درست شبکه‌های اجتماعی سبب شد تا برای مدیریت اغتشاشات، شورای امنیت کشور مجبور به قطع اینترنت شود،گفت: اگر وضعیت شبکه‌های اجتماعی خارج پایه را مدیریت می کردیم لازم نبود مانند عصر حجر اینترنت کشور قطع شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل کشور،سردار غلامرضا جلالی در اولین مجمع فعالان بسیجی و جهادی دفاع سایبری کشور که در سالن شهید طهرانی مقدم سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار شد، بیان اینکه کشور ما امروز در یک درگیری سینه به سینه و نزدیک با استکبار قرار دارد، اظهار داشت: در این جنگ با یک مثلث، غربی،  عربی، عبری روبه رو هستیم که علیه کشور ما اقدامات خصمانه انجام می دهند.

وی با بیان اینکه براساس توصیه‌های رهبر معظم انقلاب، بسیج باید برداشت درستی از شرایط زمان داشته و از قابلیت دشمن­‌شناسی و شناخت تهدیدات برخوردار باشد و با تاکید براینکه امروز با مدل جدیدی از تهدیدات پیچیده روبه رو هستیم که فهم و درک آن سخت است چون لایه های مختلفی دارد، متذکر شد: موشکافی این تهدیدات برای تفکر بسیجی یک ضرورت است، چون امروز دشمن، استراتژی «قدرت هوشمند» را در پیش گرفته است. یعنی از همه مولفه‌های قدرت خود در بخش‌های متناظری ما که در آن دچار ضعف هستیم برای ضربه زدن استفاده می‌کند.

دشمن براساس نقاط ضعف طرف مقابل و مولفه‌­های قدرت خود استراتژی­ اش را تدوین می ‌کند

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه به این مدل از جنگ ابزارها، تهدیدات هیبریدی هم اطلاق می شود و بنابراین باید بدانیم دشمن چگونه عمل می­‌کند، گفت: یکی از مولفه‌های این نبرد، نداشتن محدودیت برای حمله از سوی دشمن است یعنی دشمن در هر کجا که ظرفیت داشته باشد حمله می‌کند. مولفه دیگر نیز فناوری­‌های هم افزاست. یعنی دشمن از ظرفیت تکنولوژی‌های مختلف در کنار هم برای پیشبرد اهدافش استفاده می‌کند و مولفه سوم شناسایی نقاط ضعف کشور مقابل است. یعنی دشمن براساس نقاط ضعف طرف مقابل استراتژی اش را تدوین می­‌کند.

وی با بیان اینکه مواجهه ما با دشمن در حداقل ۵ جبهه از اواسط سال ۹۷ آغاز شد و همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: این حوزه‌های درگیری شامل حوزه های نظامی مانند اقدامات امنیتی و تروریستی، جنگ اقتصادی، سیاسی و سایبری است که البته جنگ سایبری در دو لایه زیرساختی و مردم محور مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی علیه ما آغاز شده است.

انهدام پهپاد فوق پیشرفته آمریکا معادلات دشمن را برهم زد

سردار جلالی با بیان اینکه آمریکا به دنبال این بود که این تهدیدات را گام به گام پیش ببرد به طوری که با یکدیگر هم پوشانی و هم افزایی داشته باشند، گفت: دشمن ابتدا با لشکرکشی به منطقه به دنبال ایجاد شبح جنگ بر سر کشور ما و ایجاد رعب و وحشت بود. در کنار آن با استفاده از ابزارهای اقتصادی سعی در ایجاد فشار بیشتری بر کشور را داشت تا این دو در کنار هم سبب ایجاد گسست اجتماعی و نارضایتی شود و همبستگی ملی ما بر هم بخورد. اما تمام این استراتژی‌ها با هدف قرار گرفتن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آمریکا توسط پدافند هوایی ایران با بن‌بست مواجه شد.

وی ادامه داد: دشمن دلخوش به این بود که ما در پدافند هوایی دچار ضعف هستیم و به خیال خود بالای ۳۰ هزار پا را محل جولان خود تصور می‌کرد اما با این اقدام تمام گزینه‌هایش ناکارآمد شد.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید براینکه هدف قرار دادن هواپیمای جاسوسی دشمن اگرچه از نظر تاکتیکی اقدام کوچک بود اما آثار راهبردی بسیاری بزرگی داشت، توضیح داد: نخست سبب شد تمام متحدان آمریکا در منطقه از جمله کشورهای مرتجع منطقه متوجه شوند که اگر جنگی شروع شود، آمریکا توانایی دفاع از آنها را نخواهد داشت و آنها متحمل آسیب‌های شدیدی خواهند شد. دوم اینکه با برهم زدن موازنه قدرت در منطقه، جمهوری اسلامی ایران خود را به عنوان یک قدرت جدید در منطقه معرفی کرد.

وی با بیان اینکه دشمن در عرصه سیاسی نیز به دنبال معطل کردن ایران بر سر برجام بود تا زمان لازم را برای اعمال فشارهای حداکثری در حوزه اقتصادی به دست آورد، گفت: خوشبختانه با درایت مقام معظم رهبری، گام‌های تدریجی برای خروج برجام برداشته شد و در این لایه نیز تیر دشمنان به سنگ خورد.

 لایه‌های فرصت‌زای دوران جنگ اقتصادی به تدریج رونمایی می‌شود

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به توطئه های دشمن در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: در لایه جنگ اقتصادی توانستیم با تثبیت قیمت ارز و ثبات بازار و تقویت تولید داخلی، در گام نخست پیامدهای اقتصادی این جنگ را متوقف کنیم و در گام دوم پیامدهای این جنگ را مدیریت و در گام بعدی نیز با شروع تدریجی تولید، آثار فرصت­‌زای تهدیدات اقتصادی نیز دیده شد.

راهبرد آمریکا معرفی ایران به عنوان یک مهاجم آنارشیست در فضای سایبری است

سردار جلالی با اشاره به لایه جنگ سایبری علیه ایران نیز تصریح کرد: سالها آمریکا تلاش می‌کرد در همه حمله‌های سایبری انگشت اتهام را به سوی ما نشانه برود و ایران را یک مهاجم آنارشیست سایبری به دنیا معرفی کند. اما بعد از ناکام ماندنش در لایه های مختلف، رسما جنگ سایبری را علیه ایران اعلام کرد و حتی حوزه های هدف حمله همچون دریایی، حمل و نقل و انرژی را معرفی کرد.

وی با بیان اینکه حوزه دیگر حملات سایبری دشمن، عرصه جنگ مردم محور مبتنی بر شبکه های اجتماعی بود، تاکید کرد: در این لایه، افکار عمومی به عنوان حیاتی‌ترین دارایی کشور، توسط شبکه‌های مجازی،  شکل‌گیری، هدایت و به کارگیری می‌شود. نمونه این حربه را در حوادث اخیر شاهد بودیم که در صورت عدم مدیریت افکار عمومی با چه تهدیداتی روبه رو خواهیم شد.

شناسایی ۵ لایه تهدید جدی بر بستر فضای سایبری

سردار جلالی با بیان اینکه باید با انواع تهدیدات و روش مقابله با آن آشنا باشیم، گفت: تهدیدات حوزه سایبری حداقل در ۵ عرصه حملات سایبری زیرساختی، حملات سایبری در حوزه نظامی، جنگ سایبری ادراکی- شناختی، جنگ سایبری در حوزه شبکه های اجتماعی و جنگ سایبری الکترومغناطیسی دسته بندی می‌شود. 

وی ادامه داد: آنچه باید در حوزه تهدیدات سایبری به آن توجه کرد این است که با توجه به گسترش فضای مجازی ترکیبی از تهدیدات و فرصت‌ها در این حوزه وجود دارد. ما باید تهدیدات را بشناسیم و با آن مقابله کنیم و از فرصت‌ها نیز استفاده کنیم. البته نکته حائز اهمیت این است که در این عرصه، نوع تهدیدات از سوی شبکه‌های اجتماعی خارج پایه با توجه به نقاط ضعف ما تغییر می‌کند یعنی اگر ما درگیر مشکلات اقتصادی هستیم این جنگ‌ها بر روی شرایط معیشتی مردم و ایجاد نارضایتی متمرکز می‌شود. این وضعیت نیز فقط مختص ما نیست. اکنون آنچه در لبنان و عراق اتفاق می افتد همین سوءاستفاده از شبکه های اجتماعی برای تحریک افکار عمومی و برهم زدن نظم جامعه است.

در صیانت از افکار عمومی دچار ولنگاری هستیم

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: حال با این شرایط که دشمن چندین قرارگاه ثابت برای حملات سایبری دارد و برای آن طرح ریزی کرده و برای شرایط خاص نقشه کشیده است و از همه ظرفیت‌ها بهره می برد، ما دچار یک وادادگی و ولنگاری در صیانت از افکار عمومی جامعه هستیم. گفته می‌شود حدود ۴۰ میلیون از افراد این کشور عضو شبکه های اجتماعی خارج پایه هستند که تقریبا همه جمعیت فعال کشور است. یعنی ما افکار عمومی کشورمان را دودستی تقدیم بیگانگان کرده ایم تا هر کاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند.

وزارت اطلاعات «احتمال نفوذ دشمن» در اجرای بد طرح اصلاح قیمت سوخت را بررسی کند

سردار جلالی با اشاره به اجرای بد طرح اصلاح قیمت انرژی نیز گفت: معتقدم با توجه به اینکه ما تجربه اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را داشتیم باید با توجه به شرایط جامعه این تصمیم به شیوه مناسب‌تری و با اقناع افکار عمومی اجرا می‌شد تا شرایط بعد آن رقم نمی خورد؛ این طرح به حدی بد اجرا شد که برخی معتقدند احتمال نفوذ دشمن در سیستم مدیریتی کشور وجود دارد که البته وزارت اطلاعات باید درخصوص آن به جمع بندی رسیده و اعلام نظر کند.

شبکه‌های اجتماعی خارج پایه مدیریت می‌شد لازم نبود مدیریت عصر حجری را تجربه کنیم

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه عدم مدیریت درست شبکه‌های اجتماعی سبب شد تا برای مدیریت اغتشاشات، شورای امنیت کشور مجبور به قطع اینترنت شود، ادامه داد: اگر وضعیت شبکه­ های اجتماعی خارج پایه را مدیریت می کردیم لازم نبود مانند عصر حجر اینترنت کشور قطع شود.

وی در خصوص برخی ادعاها مبنی بر اینکه در شرایط اخیر شبکه ملی اطلاعات آزمون خود را خوب پس داده است، افزود: آنچه در شرایط اخیر شاهد آن بودیم آزمون شبکه ملی اطلاعات نبود چون این شبکه زمانی می‌تواند آزمون پس دهد که از خارج کشور اینترنت قطع شود و آنگاه کارکردهای حیاتی خود را حفظ کند و بتواند نیازهای جامعه را در این بخش بدون هیچ مشکلی مرتفع کند نه اینکه به صورت انتخابی اینترنت برای برخی بخش‌ها وصل باشد.

سردارجلالی تاکید کرد: تضمین تداوم کارکردهای ضروری سایبری مردم از اهداف مهم سازمان پدافند غیرعامل کشور است و بر همین مبنا ما تکمیل شبکه ملی اطلاعات را از دستگاه های مسئول مطالبه می­‌کنیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده کل قوا بارها تاکید کرده اند که در فضای مجازی، سیاسی و اقتصادی دشمن آرایش جنگی گرفته است، خاطرنشان کرد: این توصیه به چه معنی است؟ آنچه ما از آرایش دشمن در فضای مجازی می دانیم چیست؟

۴ قرارگاه سایبری فعال دشمن علیه ایران

وی ادامه داد: اکنون دشمن ظرفیت هایی همچون قرارگاه سایبری ناتو در کشور استونی، قرارگاه عملیات شناختی در آلبانی که توسط منافقین کنترل می‌شود، مرکز عملیاتی اعتدال عربستان و مرکزی که توسط سلطنت طلبان در یکی از کشورهای همسایه شکل گرفته را علیه ما به کار گرفته است. این همان آرایشی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده است و ما نیز برای مقابله با آن ساختاری چندلایه را در سازمان پدافند غیرعامل کشور شکل داده ایم.

استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای نظام عملیاتی دفاع سایبری

رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه برای یک آرایش کارآمد در حوزه دفاع سایبری نیازمند یک نظام عملیاتی هستیم، گفت: ما نظام عملیاتی پدافند سایبری را طراحی کرده ایم و در ستاد کل به تصویب رسانده‌­ایم که با امضای سرلشکر باقری ابلاغ شده است. این نظام مفهوم سایبری را مشخص می‌کند. این ساختار یک بخش حاکمیتی دارد که ایجاد شده است و یک بخش کار نیز استفاده از ظرفیت شرکت‌ها و بخش خصوصی است که ما در قالب حوزه بسیج باید از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم، برای آن طرح‌ریزی داشته باشیم و در سامانه منظمی کارکردهای آن را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه در چارچوب استراتژی که رهبر معظم انقلاب به عنوان نقشه راه برای ما تدوین کرده است، باید دفاع فعال را در دستور کار قرار دهیم، گفت: هدف نهایی قرارگاه پدافند سایبری کشور، دفاع از قلمرو و دارایی‌های سایبری کشور است و هدف مجمع فعالان بسیجی و جهادی دفاع سایبری کشور نیز مشارکت در این امر دفاعی است.

فرمانده قرارگاه پدافند سایبری کشور متذکر شد: در این راه چند اصل وجود دارد؛ صیانت، مانایی و پایداری،  دفاع جمعی و لایه لایه از جمله این اصول است که باید در دستور کار قرار گیرد. در این مسیر باید برخی رویکردها همچون پرهیز از غافلگیری، تناسب اقدام پدافندی نسبت به آفند، اتکا به محصول داخلی و عدم اعتقاد به محصولات خارجی در دستور کار باشد.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha